Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

FONOMO 2017: Music & Film Festival

Gdzie?
FONOMO 2017: Music & Film Festival

FONOMO 2017: Pokaz filmów z festiwalu Punto y Raya + spotkanie
Punto y Raya (Kropka i Kreska)
Nazywany w japońskiej prasie „najbardziej abstrakcyjnym festiwalem świata”, promuje eksperymenty na obszarze sztuk wizualnych poprzez wykorzystanie czystej Formy, Barwy, Ruchu i Dźwięku, unikając prezentacji bezpośredniej. Tym samym uzyskuje postać uniwersalną i ponadczasową.
Od pierwszej edycji w 2007 r., Punto y Raya dąży do przekroczenia barier międzykulturowych i gromadzenia ludzi z całego świata pod hasłem „powrotu do źródeł”. Mając za sobą sześć edycji i platformę promocyjną obejmującą 45 miast na całym świecie, Punto y Raya zyskał miano głównego punktu odniesienia dla „Sztuki Abstrakcyjnej w Ruchu”.
Kiedy 20.10.2017 / Piątek / 18:00
Gdzie Kino Orzeł
Wstęp Wolny
Pokaz wybranych filmów z portugalskiego festiwalu filmowego Punto y Raya oraz spotkanie z jego kuratorami.


FONOMO 2017: "Hello Hello Hello : Lee Ranaldo : Electric Trim" (2017)
Sfilmowany podczas kilkunastu sesji nagraniowych, "Hello Hello Hello" to opowieść o procesie twórczym – współpracy Lee Ranaldo (Sonic Youth) z producentem Raülem Refree, jaka miała miejsce na przestrzeni jednego roku i 3 842 mil, z niewielką pomocą ich przyjaciół. Podczas tworzenia płyty Ranaldo pt. "Electric Trim" (Mute, 2017) wypracowali oni niezwykle intymny i osobisty proces, osiągając odważne brzmienie, które jest równocześnie mocnym i zaskakującym odejściem od najbardziej znanych produkcji Ranaldo.
Kiedy 20.10.2017 / Piątek / 19:30
Gdzie Kino Orzeł
Wstęp Wolny
"Hello Hello Hello : Lee Ranaldo : Electric Trim", reż. / dir. Fred Riedel and Jerry Fried
USA 2017, 76 min


FONOMO 2017: Lawrence English prezentuje "Gości"
"Goście"
1. października 1968 r. w Fulton Theatre w Pittsburgu miała miejsce premiera "Nocy żywych trupów" George’a Romero. Filmu, który miał zmienić współczesne kino.
Zombie jako artefakt kulturowy pojawił się w popularnej świadomości globalnej w późnych latach 20. XX w. po publikacji "Magicznej wyspy" Williama Seabrooka. W tekście tym opisał on spotkanie z trójką zombie pokazanych mu przez jego haitańskiego przyjaciela Polynice’a. Inne teksty krytyczne, takie jak "Jestem legendą" Richarda Mathesona utrwaliły postać zombie jako wszechobecnego upiora cywilizacji współczesnego człowieka. To jednak zombie Romero sprawiły, że zaczęto je postrzegać jako nieśmiertelnych nosicieli strachu i terroru. Zaplanowany jako krytyczna analiza współczesnego społeczeństwa amerykańskiego, film Romero stał się punktem odniesienia dla kina wywrotowego, co podkreślało obsadzenie w głównej roli Afroamerykanina.
„Noc żywych trupów jest być może pierwszym filmem, w którym główną rolę gra czarnoskóry mężczyzna bez względu na jego rasę, nie zaś z jej powodu”, stwierdził Romero. Film został uhonorowany niedawno włączeniem go do zbiorów Biblioteki Kongresu w uznaniu jego znaczenia kulturowego. W 50. rocznicę nakręcenia filmu Lawrence English stworzył nową pracę audiowizualną zatytułowaną "Goście".
Kiedy 20.10.2017 / Piątek / 21:30
Gdzie Kino Orzeł
Wstęp Wolny
"Goście"
To trwający 50 minut audiowizualny hołd złożony niezwykłemu filmowi Romero. Jest on medytacją na temat zombie jako zjawiska kulturowego. Wykorzystuje jedną z klasycznych sekwencji z udziałem zombie pochodzącą z samego filmu, wydłużając ją od kilku sekund do 50 minut. Obrazy na ekranie przechodzą od przerażających scen do gry świateł rodem ze snu. Twarze i ciała żywych trupów stają się centrum zainteresowania, czymś co trzeba poznać, nie zaś odrzucać. Ich obecność na ekranie najpierw wywołuje strach i odrazę, które pod koniec zastępuje lodowate piękno. W połączeniu z mocną ścieżką dźwiękową złożoną z niskich wibracji i współbrzmiących pogłosów, "Goście" stanowią dzieło oddające cześć dokonanej przez Romero krytyce współczesnego systemu ekonomii i władzy, podkreślając rolę i wartość ciała jako czegoś więcej niż mięsa przeznaczonego do konsumpcji.


FONOMO 2017: LOTTO + Dawid Gąsiorek (PL)
Zespół założony pod koniec 2012 roku, skupiający trzy kreatywne umysły współczesnej muzyki. Razem eksplorują granice takich gatunków muzyki jak improv, country, noise i minimalizm, tworząc muzykę hipnotyczną i wzruszającą jednocześnie. Debiutancki album "Ask The Dust" został wydany pod koniec 2014 roku przez LADO ABC.
Druga płyta "Elite Feline" wydana w ubiegłym roku przez wytwórnię Instant Classic spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyki. M.in. w plebiscycie "Gazety Wyborczej" na płytę roku "Elite Feline" zajęła pierwsze miejsce. Podobnie na portalu beehype, gdzie głosowało kilkudziesięciu dziennikarzy. Większość liczących się mediów umieściło płytę w swoich rankingach na wysokich pozycjach.
Kiedy 20.10.2017 / Piątek / 22:30
Gdzie sala kinowo-widowiskowa MCK
Wstęp Wolny


FONOMO 2017: Tomek Mirt – sytezatory modularne [warsztat + spotkanie]
Dzisiejszy świat muzyki elektronicznej zdominowały wirtualne instrumenty, jednak jej twórcy cały czas uparcie wracają do fizycznych, często wiekowych instrumentów. Tomek Mirt opowie i pokaże co jest tak fascynującego w przeżywających drugą młodość syntezatorach modularnych. Jako ich twórca i użytkownik opowie czy warto wykorzystać tak kapryśny instrument na koncercie i w studio. Przybliży podstawy syntezy, powie dlaczego dzisiejsze modulary tak bardzo różnią się od swoich przodków i czego bez nich nie da się zrobić. Będzie też co nieco o fetyszyzmie, DIY oraz o tym jak odnaleźć sens w tym kłębowisku kabli.
Kiedy 20.10.2017 / Piątek / 16:00
Gdzie sala kinowo-widowiskowa MCK
Wstęp Wolny


FONOMO 2017: Backspace Duo – improwizacje z komputerem [warsztaty]
BACKSPACE DUO
Zespół powstał w 2013 roku. Muzycy z powodzeniem łączą brzmienia akustycznego akordeonu i elektrycznych skrzypiec z możliwościami współczesnych technologii. Dialog, interakcja, improwizacja, live sampling oraz kreatywne wykorzystanie programów komputerowych (Ableton Live), efektów elektronicznych, a nawet przedmiotów codziennego użytku, pozwoliły grupie stworzyć unikalne brzmienie i niepowtarzalny język muzyczny.
Kiedy 20.10.2017 / Piątek / 17:00
Gdzie sala kinowo-widowiskowa MCK
Wstęp Wolny
DLA KOGO?
Warsztaty skierowane są do młodzieży (w wieku 10-16 lat) zainteresowanej nowymi technologiami i ich wykorzystaniem w muzyce oraz przetwarzaniem dźwięku.
ZAPISY:
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: info@wetmusic.pl
Liczba miejsc ograniczona!

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem