Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy
Muzeum Diecezji Bydgoskiej

Muzeum Diecezji Bydgoskiej usytuowane jest w miejscu dawnego budynku szkoły parafialnej, na placu przed Katedrą pw. św. Marcina i św. Mikołaja.


Obecny budynek datowany jest na wiek XIX. Przyjmuje się, że został wzniesiony w latach 1834-1854 w miejscu starego budynku szkolnego (datowanego na XV wiek, ulokowanego  po zachodniej stronie kościoła), na potrzeby szkoły parafialnej.  Utworzenie bydgoskiej szkoły parafialnej datuje się na czas powstania parafii bydgoskiej, czyli od ok. połowy XIV wieku. Szkoła parafialna mogła powstać dzięki przywilejowi lokacyjnemu nadanemu  dla Bydgoszczy przez króla Kazimierza Wielkiego w 19 kwietnia 1346 roku. Szkoła funkcjonowała do czasu I rozbioru Polski. Później budynek popadł w ruinę.


Na początku XIX wieku w tym miejscu pobudowano stajnię, a w latach 1834-1854 na miejscu stajni postawiono obecny budynek. Służył on początkowo jako mieszkanie  dla wikariuszy parafii. Po wojnie znajdowała się tu kancelaria parafialna, w 1947 roku  w budynku mieściło się przedszkole parafialne, prowadzone przez Siostry Najświętszej Maryi Panny od Niepokalanego Poczęcia. W 1950 roku budynek przejęło Towarzystwo Dobroczynności CARITAS. W wyniku różnych nacisków ówczesnych władz, budynek przekazano w użytkowanie dla Inspektoratu Oświaty. W latach 80. XX wieku w budynku mieścił się Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej.


W muzeum można zwiedzić trzy wystawy. Pierwszą z nich jest ekspozycja poświęcona Katedrze Bydgoskiej. Znajdują się tam m.in. zabytki z Katedry pw. św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy. Wśród nich są relikwiarze z relikwiami św. Faustyny i bł. Michała Kozala oraz dokument erygujący Diecezję Bydgoską. Na wystawie umieszczono także kopię obrazu „Matki Bożej z różą”. Tutaj znajduje się również anioł-wiatrowskaz, który w przeszłości wieńczył zachodnią elewację Katedry Bydgoskiej.


Drugą ekspozycją jest wystawa poświęcona postaci Papieża Benedykta XVI. Od 2012 roku  w Bydgoszczy działa Centrum Studiów Ratzingera, które powstało z woli samego Papieża Benedykta XVI. Zadaniem centrum jest promocja nauczania Josepha Ratzingera – późniejszego Benedykta XVI, w Polsce i Europie Środkowej. Do muzeum trafiły pamiątki związane z Benedyktem XVI (m.in. fotografie, piuska, sutanna i buty papieskie), które są własnością Centrum Studiów Ratzingera. Dary dla Centrum zostały przekazane z woli Benedykta XVI przez osobistego sekretarza abpa Georga Gaensweina.


Trzecią wystawę tworzy zbiór numizmatyczny. Są to m.in. numizmaty pamiątkowe, odnoszące się do ważnych wydarzeń historycznych, m.in. pontyfikat papieża św. Jana Pawła II czy papieża Franciszka.


- - - - - - - - - - - - - -

Muzeum Diecezji Bydgoskiej
ul. Farna 10
85-101 Bydgoszcz


godziny otwarcia:
wtorek – piątek – 10.00-15.00
wstęp bezpłatny

Telefon kontaktowy dla grup:
509 340 694 (czynny od wtorku do czwartku w godz. 8.00-16.00)


Dostępność: 
Wystawa o Benedykcie XVI jest na stromym piętrze i niedostępna dla turysty z ograniczeniami ruchu.
Wystawa o Katedrze i numizmatyka oraz toalety — dostępność pełna


dyrektor: Barbara Piotrowska
wicedyrektor:   ks. Leszek Chudziński


 


 


do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem