Równolegle ekspresje

Anna Kluza - ur. 17 czerwca 1985 r. w Czarnkowie, w towarzystwie siostry – bliźniaczki. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2010 r. obroniła pracę dyplomową na Wydziale Rzeźby.

Stypendystka programu ERASMUS -  w 2009 r. ukończyła semestr letni na Akademii Sztuk Pięknych w Perugii. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in. dyplomu i medalu Młodego Pozytywisty Towarzystwa H. Cegielskiego w Poznaniu (2013 r.), nagrody dziekana ASP w konkursie rysunku "Gdańsk tu i teraz" (2008) oraz nagrody Rodziny Kopczyńskich na I Studenckim Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. Prof. Józefa Kopczyńskiego w Poznaniu. Autorka trzech wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą (Perugia i Castiglion Fiorentino, Włochy). W 2014 r. zrealizowała pierwszy projekt w technice animacji malarskiej (teledysk "Nad ranem", studio Breakthrufilms), tego samego roku podjęła pracę przy pierwszej na świecie pełnometrażowej animacji malarskiej "Loving Vincent" - jako malarz animator i supervisor. Pasją Anny jest natura - jej związek z człowiekiem stanowi dla niej nieustającą inspirację, podobnie jak tajniki ludzkiej osobowości. Jest entuzjastką sportu i zdrowego trybu życia. Od dwóch lat związana z Sopotem.

Miejsce: Galeria Autorska, ul. Chocimska 5

Anna Kluza jako Supervisor przy realizacji filmu „Loving Vincent” była częścią zespołu nadzorującego i odpowiedzialnego za testowanie i szkolenie malarzy. W filmie zrealizowała kilka najbardziej ambitnych zdjęć, stworzyła wiele obrazów.

„Loving Vincent” jest to  brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską z 2016 w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Film trwa 80 minut. Scenariusz został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha. „Loving Vincent” jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. Film złożony został z 56 800 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu ponad 2 lat przez przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Na jedną sekundę filmu przypada 12 obrazów. Animowane postaci, opowiadające o życiu artysty są jednocześnie bohaterami jego własnych obrazów, których przeszło 120 zostanie wkomponowanych w kadry filmu. Realizacja powstała w gdańskich pracowniach, częściowo też we Wrocławiu i w Wielkiej Brytanii.