Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920 - wernisaż wystawy

Gdzie?
Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920 - wernisaż wystawy

„Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” to tytuł najnowszej wystawy, którą będzie można oglądać w MOB już od 20 stycznia 2020 r. w Spichrzach nad Brdą, przy ul. Grodzkiej 7-11.
Sto lat temu Bydgoszcz wróciła do Macierzy i właśnie z okazji tego jubileuszu Muzeum przygotowuje wyjątkową wystawę. Przybliży ona życie bydgoszczan i wydarzenia, które doprowadziły do włączenia miasta nad Brdą w granice niepodległego państwa polskiego.  Oprócz ważnych wątków historycznych zwrócimy również uwagę na losy ludzkie. Wystawa będzie stanowiła przekrój wydarzeń ukazujących dążenie do odzyskania ojczyzny już od 1914 roku w nawiązaniu do wątków z Kujaw i Pomorza. Obok prezentacji tych wydarzeń zostanie także ukazana sytuacja Polaków w mieście nad Brdą z końca 1918 roku, kiedy to wybuchło powstanie wielkopolskie. Ekspozycja przeniesie zwiedzających również do roku 1919. Był to czas, w którym doszło do podpisania traktatu pokojowego w Wersalu, określającego nowe granice państw europejskich i stanowiącego m.in. o włączeniu Bydgoszczy do odrodzonej Polski. Punktem kulminacyjnym ekspozycji stanie się ukazanie momentu powrotu miasta do Rzeczpospolitej.
20 stycznia 1920 ostatnie oddziały niemieckie opuściły miasto, a na Starym Rynku ludność entuzjastycznie powitała wkraczające oddziały Wojska Polskiego. Bydgoszcz ponownie stała się polska, Bydgoszcz była wolna.
Na ekspozycji będzie można obejrzeć różnorodne archiwalia, numizmaty i obiekty falerystyczne, w przestrzeni wystawienniczej ważne miejsce zajmie także fotoplastykon ze zdjęciami dokumentującymi życie miasta w latach 1914 – 1920. Zaprezentowane zostanie także słuchowisko, które odda klimat tamtych pełnych poświęceń, ale też radości czasów.
Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand