Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Tatuaż - historia i współczesne konteksty

Gdzie?
Tatuaż - historia i współczesne konteksty

Tatuaż – historia i współczesne konteksty – wykład Aleksandry Jarysz, kustoszki w Dziale Sztuki i Estetyki Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.
Podczas spotkania Prelegentka opowie o fenomenie trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Z antropologiczną wrażliwością przeanalizuje i oswoi zjawisko tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukaże spójną opowieść, toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Poprzez wybiórczą prezentację zbioru tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukaże ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała. Zdefiniuje też zestaw funkcji, który wydaje się trwałym na przestrzeni tysiącleci. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy moda na tatuaże minie, tak jak wiele innych mód, czy też przybierze jeszcze na sile. Póki co spróbujmy zrozumieć to zjawisko, poznając jego historyczne, kulturowe i tożsamościowe uwarunkowania.


Aleksandra Jarysz – etnolożka, antropolożka kultury, historyczka, absolwentka Muzealniczego Studium Podyplomowego Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Kustoszka w Dziale Sztuki i Estetyki Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.
Autorka publikacji z zakresu antropologii obrazu, rzeczy, codzienności oraz sztuki ludowej i nieprofesjonalnej. Współautorka i autorka wystaw o profilu antropologicznym: „Zwierzęta idą do nieba. Twórczość Genowefy Magiery”, „Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść”, „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”, „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego”.


Wstęp: 7 zł od osoby
Liczba miejsc ograniczona!
Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.
Decyduje kolejność zakupu biletów!


______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand