Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

PROWOKACJA BYDGOSKA 1981 - wernisaż wystawy malarskiej

Gdzie?
PROWOKACJA BYDGOSKA 1981 - wernisaż wystawy malarskiej

Artyści z całej Polski opowiedzą o prowokacji bydgoskiej. Nowa wystawa malarstwa w MOB
45 artystów i artystek już wkrótce zaprezentuje malarską interpretację prowokacji bydgoskiej. Termin otwarcia nowej wystawy w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego nie mógł być inny – wernisaż odbędzie się 19 marca, dokładnie po 43 latach od brutalnej akcji milicji.
– Serca były po naszej stronie, ludzie mieli już dość tego kłamania, tego oszukiwania, tych ciągłych obietnic, mówienia o dialogu, skoro rzeczywistość była zupełnie inna – tak o zdarzeniu z 19 marca 1981 roku mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia Jan Rulewski.
Rzeczywistość przybrała tego dnia barwy siną i czerwoną – od siniaków i krwi działaczy „Solidarności” brutalnie pobitych w trakcie sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. Oprócz szefa lokalnych struktur związku ofiarami milicyjnej agresji padli Michał Bartoszcze i Mariusz Łabentowicz. Kłamstwa komunistycznych władz o rzekomym wypadku samochodowym Rulewskiego jedynie podsyciły i tak rozgrzane nastroje społeczne. Niewiele zabrakło do wybuchu ogólnopolskiego strajku. 
By upamiętnić tę opozycyjną kartę w historii miasta, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przygotowało wystawę malarską „Prowokacja bydgoska 1981”, którą będzie można oglądać w gmachu głównym instytucji przy ulicy Gdańskiej 4. Otwarcie zaplanowano na 19 marca, w 43. rocznicę wydarzeń bydgoskich.
– Wystawy powstają z różnych powodów, np. z wewnętrznego nakazu przyzwoitości wobec ludzi, czasu i wydarzeń. Idea organizacji wystawy „Prowokacja bydgoska 1981” narodziła się wiosną 2021 roku, w czterdziestolecie wkroczenia milicji do gmachu dzisiejszego urzędu wojewódzkiego, i chodziła za nami aż do teraz. Bydgoski marzec należy do najtrudniejszych tematów sztuki. W jakimś sensie zaistniał w grafice, w malarstwie był marginalny – mówią Wacław Kuczma i Paweł Lewandowski-Palle, kuratorzy nowej ekspozycji w MOB.
Do projektu zaproszono 45 artystek i artystów z kilku pokoleń – od urodzonego w połowie lat 30. XX wieku Michała Kosmy Jędrzejewskiego po dwudziestokilkulatków. Każdy z twórców otrzymał propozycję realizacji jednego obrazu malarskiego. Wystawa od samego początku była więc w nieustannym procesie, a ostateczny rezultat artystyczny był nieprzewidywalny aż do momentu rozpakowania wszystkich dzieł.
Kuczma i Lewandowski-Palle podkreślają, że artyści, dzieląc się refleksją o „paskudnym czasie poprzedzającym wprowadzenie stanu wojennego”, nie zamierzają wyręczać historyków, a sami kuratorzy nie chcieli wchodzić w buty cenzorów.
– Forma zgromadzonych wypowiedzi jest zróżnicowana, od formuł realizmu po wypowiedzi abstrakcyjne. Wystawa wydaje się klasyczna w aspekcie eksponowanych tu dzieł artystów, w tym sensie jest więc reprezentatywna dla jakiejś części sztuki polskiej. Dzieła zaprezentowane właśnie w Bydgoszczy mają sens głębszy, a udostępnienie wystawy właśnie 19 marca jest z pewnością symboliczne – dodają.


otwarcie wystawy: 19 marca 2024 (wtorek), godz. 17.00, w 43. rocznicę wydarzeń bydgoskich
idea wystawy: Paweł Lewandowski-Palle
kuratorzy: Wacław Kuczma i Paweł Lewandowski-Palle
układ wystawy: Wacław Kuczma


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand