Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Weekendowe eksploracje nieba i kosmosu - Młyny zapraszają na „Weekend z nauką"

Gdzie?
Weekendowe eksploracje nieba i kosmosu - Młyny zapraszają na „Weekend z nauką"

Informacje od Organizatora:
Zapraszamy na weekend pełen naukowych wrażeń! 19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji przygotowaliśmy różnorodne atrakcje. A skoro 2023 rok jest pod patronatem Mikołaja Kopernika, to warto pomówić o astronomii. Zapraszamy na tematyczne warsztaty, wykłady, obserwacje nieba i koncert kosmicznej muzyki improwizowanej.
W Młynach już nie raz udowadnialiśmy, że nauka może być twórczą zabawą. I nie zamierzamy przestać! Intensywnie pracujemy nad naszą drugą wystawą stałą, która będzie miała premierę jeszcze w tym roku. Wystawa „Młyn-Maszyna” będzie w angażujący sposób tłumaczyć zagadnienia fizyczne. Ale zanim otworzymy wystawę… razem z Wami musimy obudzić machinę!
Machina przed wielu laty zapadła w sen – teraz śpi, śni i nawet pochrapuje, a dźwięki chrapania można nawet czasem w Młynach usłyszeć…
Być może kosmiczne dźwięki, generowane przez nas podczas tego weekendu, obudzą Maszynę? Przyjdźcie i przekonajcie się sami!
---
/ Brak miejsc! /
„Kosmiczne dźwięki i wizje” – muzyczno-astronomiczne warsztaty

Jesteście ciekawi, jakie tajemnice skrywa w sobie Wszechświat? Podczas warsztatów będziemy eksperymentować i wcielimy się w rolę badaczy, odkrywających najdalsze zakątki przestrzeni pozaziemskiej.
Podczas zajęć wsłuchamy się w dźwięki kosmosu, będziemy obserwować mapy obiektów astronomicznych, czyli gwiazd, układów planetarnych, galaktyk i odkryjemy, jak zmienia się Wszechświat w zależności od zakresu fal elektromagnetycznych.
Nie zabraknie też muzycznych akcentów! Poznamy wyjątkowe instrumenty akustyczne, m.in. instrumenty burzowe („spring tube”), obiekty metalowe czy zestawy drobnych, perkusyjnych instrumentów akustycznych.
A na koniec… wykonamy własne – nieziemskie instrumenty, przy pomocy których postaramy się wybudzić ze snu Młyn-Maszynę!
Narobimy dużo naukowego hałasu!
Kiedy?
18.02.2023 r., godz. 12:00-13:00
Gdzie?
Młyny Rothera, parter
Dla kogo?
Dla dzieci w wieku 8-12 lat (wraz z opiekunami)
Cena:
Bezpłatnie
Zapisy:
Obowiązują zapisy
https://bilety.mlynyrothera.pl/reze.../nienumerowane.html...
Wejściówka dla dziecka jest jednocześnie wejściówką dla jednego opiekuna.
---
VOICES OF THE COSMOS – koncert audiowizualny
Koncert VOICES OF THE COSMOS to zupełnie wyjątkowe przedstawienie dźwięków prosto z kosmosu, muzyka improwizowana, która łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy wykorzystują nietypowe, lecz autentyczne, dźwięki pochodzenia kosmicznego, odbierane przez radioteleskopy oraz oryginalne pozaziemskie sygnały wyłapywane przez urządzenia radiowe.
W Polsce to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa dźwiękowej eksploracji kosmosu. Podczas koncertu, oprócz szerokiego spektrum dźwięków, będziemy mogli również posłuchać wykładu astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.
To projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku, Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz astronoma, Sebastiana Soberskiego. Przedsięwzięcie łączy osiągnięcia nauki z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z dźwięków wysyłanych przez pulsary, magnetosfery planet, Słońce, Zorzę Polarną. Czasem wykorzystują również archiwalne nagrania z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne tworzone są za pomocą elektronicznych instrumentów cyfrowych i analogowych. VOICES OF THE COSMOS ma na koncie serię płyt winylowych i CD.
Kiedy?
18.02.2023 r., godz. 19:00-20:30
Gdzie?
Młyny Rothera, II piętro
Dla kogo:
dla wszystkich
Cena:
bezpłatnie
Zapisy:
Obowiązują zapisy
https://bilety.mlynyrothera.pl/reze.../nienumerowane.html...
liczba miejsc jest ograniczona
---
/ Brak miejsc! /
„Z Kopernikiem w tle” – warsztaty astronomiczne

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię… Mikołaj Kopernik to wyjątkowa postać, którą warto poznać bliżej! Podczas warsztatów dowiemy się, jak sposób myślenia tego wielkiego astronoma zrewolucjonizował wiedzę o Wszechświecie. Poszukamy odpowiedzi na pytania: Jak badał niebo Mikołaj Kopernik? Czy miał teleskop? A może używał nieoczywistych przyrządów naukowych?
Zamienimy się w obserwatorów nieba i wspólnie przygotujemy własne spektroskopy, dzięki którym poznamy barwy światła i będziemy mogli spojrzeć na naszą Ziemię z zupełnie innej perspektywy.
Warsztaty poprowadzą astronomowie i edukatorzy z Fundacji Aleksandra Jabłońskiego i Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach koło Torunia.
Kiedy?
19.02.2023 r., godz. 14:00- 15:00 (I grupa); 15:30-16:30 (II grupa)
Gdzie?
Młyny Rothera, I piętro
Dla kogo?
I grupa dla dzieci w wieku 6-8 lat (wraz z opiekunami); II grupa dla dzieci w wieku 9-12 lat (wraz z opiekunami)
Cena:
bezpłatnie
Zapisy:
Obowiązują zapisy
I grupa:
https://bilety.mlynyrothera.pl/reze.../nienumerowane.html...
II grupa:
https://bilety.mlynyrothera.pl/reze.../nienumerowane.html...
Wejściówka dla dziecka jest jednocześnie wejściówką dla jednego opiekuna.
---
Niebo pełne gwiazd – obserwacje astronomiczne
Wybierzcie się z nami w podróż… do gwiazd! Przy wsparciu astronoma sięgniemy po profesjonalne teleskopy i poznamy ciała niebieskie. Nie zabraknie oczywiście kosmicznych ciekawostek i odkryć, w tym dniu wszyscy będziemy astronomami!
Warsztaty organizujemy we współpracy z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego i Obserwatorium Astronomicznym.
Kiedy?
19.02.2023 r., godz. 17:00-19:00
Gdzie?
Taras widokowy Młynów Rothera
Dla kogo?
dla wszystkich
Cena:
bezpłatnie
Zapisy:
wstęp wolny


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand