Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Europejska Noc Muzeów 2024

Europejska Noc Muzeów 2024

Europejska Noc Muzeów 2024 już za niecały miesiąc. Co szykują bydgoskie instytucje kultury?


Sztuka w najlepszym wydaniu, warsztaty dla dzieci i rodziców, prelekcje, pokazy pojazdów wojskowych, spektakle teatralne czy loteria z nagrodami. Bydgoskie instytucje kultury jak co roku włączyły się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Właśnie poznaliśmy pełny program imprezy, która odbędzie się już w sobotę 18 maja 


Od pierwszej w historii Nocy Muzeów mija w tym roku 27 lat. Nocne zwiedzanie placówek kultury zainaugurowano w Berlinie, a do Polski impreza dotarła w 2003 roku. Dziś to wyczekiwane, ogólnokrajowe wydarzenie i nikogo już nie dziwi widok ogromnych kolejek ustawiających się przed muzeami w ciepły majowy wieczór.


Dokładnie tak było w Bydgoszczy podczas poprzedniej edycji, która wyciągnęła z domów prawdziwe tłumy. Spoglądając w tegoroczny program przygotowany przez lokalne instytucje, można spokojnie założyć, że frekwencyjny sukces uda się powtórzyć, a ulice ponownie zapełnią się bydgoszczanami i bydgoszczankami spragnionymi artystycznych wrażeń.


Zadba o to ponad 20 placówek kulturalnych, edukacyjnych i naukowych. Jeśli ktoś zamierza pojawić się w każdej z nich, wędrówka będzie wiodła zarówno przez galerie sztuki, jak i teatr czy filharmonię, a nawet zacumowaną w centrum miasta barkę. Biorąc pod uwagę wszystkie gmachy, oddziały i punkty, bydgoska Noc Muzeów zawita do blisko 30 miejsc rozsianych po mapie miasta i okolic. Co dokładnie będzie tam na nas czekać?


Nowe wystawy specjalnie na Noc Muzeów. W programie również pchli targ, pokaz mody i koncerty


Fanom militariów wiele radości sprawi wizyta w Muzeum Wojsk Lądowych, które szykuje pokaz ciężkiego sprzętu (armat samobieżnych, wyrzutni rakiet, transporterów pływających, czołgów) i udostępni odwiedzającym swoją strzelnicę.


W Młynach Rothera obejrzymy wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” oraz „Młyn-maszyna”, a w Muzeum Historii Mydła i Brudu przekonamy się na własnym nosie, jak zapachy kształtowały życie ludzi na przestrzeni wieków. Z kolei w Galerii Miejskiej bwa zaplanowano oprowadzanie po ekspozycjach „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-1991” i „Gostomski. Powroty 2”. Izba Tradycji KP-SOSW nr 1 zaprezentuje natomiast unikatowe zbiory ze 150-letniej historii najstarszej w Polsce szkoły dla niewidomych i słabowidzących.


To oczywiście zaledwie mały wycinek z uwzględnionych w programie kilkudziesięciu wystaw stałych i czasowych. Co więcej, zwiedzający zobaczą kilka zupełnie nowych propozycji – mowa m.in. o ekspozycjach „Groza – w drodze do szaleństwa”, która będzie straszyć w Exploseum, a także o organizowanej w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku wystawie z sowami w roli głównej. Ponadto prezentację swoich prac pod nazwą „Pastelowe pejzaże” otworzy w Muzeum Oświaty Katarzyna Baszak.


W centrum uwagi znajdzie się nie tylko sztuka, ale i przestrzenie, w których dzieła są na co dzień eksponowane. Gmachy instytucji uczestniczących w święcie skrywają wiele tajemnic, o czym przekonamy się, przekraczając gościnne progi pałacu w Ostromecku i Filharmonii Pomorskiej. W sobotnią noc wejdziemy też do magazynów archiwalnych IPN i refektarza w gmachu głównym Muzeum Okręgowego.


Dawkę kreatywnej aktywności zapewnią warsztaty dla różnych grup wiekowych prowadzone w Muzeum Fotografii, pokojach interaktywnych Centrum Edukacji Muzealnej MOB, Aptece pod Łabędziem i Galerii Miejskiej bwa. Organizatorzy nie zapomnieli również o cieszących się sporym zainteresowaniem wykładach i spotkaniach z literatami. Różnorodność tematyczna tych pierwszych jest tak duża, że nic nie stoi na przeszkodzie, by po wysłuchaniu prelekcji o marynarce wojennej w II RP (Muzeum Kanału Bydgoskiego) dowiedzieć się czegoś więcej o japońskiej koncepcji ikigai (gmach główny MOB). Miłośnicy kryminałów nie będą mogli przejść obojętnie obok wieczoru autorskiego Macieja Klimarczyka, autora „Śpiewaczki” i „Prokuratorki”. 


Na tym nie koniec, bo w obfitym programie są jeszcze spektakle teatralne, znana z poprzednich edycji loteria pieczątkowa z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci, pchli targ, potańcówka pod majowym niebem czy koncerty w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Kanału Bydgoskiego i na barce „Lemara”. Dodajmy do tej listy Teatr Polski, który zaprosi wszystkich chętnych do udziału w pokazie mody i przyodziania się w sceniczne kostiumy.


Szczegółowy plan wydarzenia oraz informacje o cenach biletów na wystawy i zapisach na warsztaty są dostępne na stronach internetowych instytucji biorących udział w Nocy Muzeów 2024. 


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand