Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Odczyt Mateusza Solińskiego: Patronka Niepodległości. Matka Boża w polskim malarstwie patriotycznym na przestrzeni wieków

Gdzie?
Odczyt Mateusza Solińskiego: Patronka Niepodległości. Matka Boża w polskim malarstwie patriotycznym na przestrzeni wieków

odczyt Mateusza Solińskiego pt. „Patronka Niepodległości.
Matka Boża w polskim malarstwie patriotycznym na przestrzeni wieków”. Czytanie tekstów źródłowych – Mieczysław Franaszek.
Mateusz Soliński,  ur. 1981 w Bydgoszczy. Absolwent V LO w Bydgoszczy. Ukończył  filozofię na UMK w Toruniu oraz zarządzanie kulturą na UJ w Krakowie. W 2015 r. obronił doktorat z nauk o sztuce na Wydziale Sztuk Pięknych  UMK w Toruniu. Zajmuje się krytyką literacką i plastyczną. W latach 2006 – 2010 współpracował z pismem artystycznym „Format” jako korespondent londyński. Publikuje w sopockim „Toposie”. Od 2008 pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Galeria Autorska.
Truizmem zdaje się być stwierdzenie, że Matka Boża towarzyszyła i towarzyszy Polakom w przełomowych momentach ich historii. Obrona Jasnej Góry, śluby lwowskie Jana Kazimierza, Wiktoria wiedeńska, objawienia gietrzwałdzkie, Cud nad Wisłą, to tylko niektóre wydarzenia, które zmieniały bieg historii – i to w sposób bardzo namacalny i konkretny. Są to jednocześnie zdarzenia, których główną bohaterką, a czasem również inspiratorką była Boża Rodzicielka, nie od parady zwana również Custos Poloniae (Strażniczka Polski).
Wszyscy polscy królowie poczynając od Jadwigi i Władysława Jagiełły składali hołd Matce Bożej pielgrzymując na Jasną Górę (niechlubnym wyjątkiem był kochanek carycy Katarzyny, Stanisław August Poniatowski).  Podobno Zygmunt I Stary oraz Stefan Batory wszelkie publiczne interesy rozpoczynali od odmówienia różańca.  Wojsko Jana III Sobieskiego, praktycznie w całości złożone było z członków bractw różańcowych albo Sodalicji Rycerskiej. W ciągu blisko miesięcznej wędrówki pod Wiedeń w 1863 roku, codziennie uczestniczyło w Mszy świętej oraz Drodze Krzyżowej odprawianych na postojach.
Pomimo tych i wielu innych faktów świadczących o szczególnym umiłowaniu Niepokalanie Poczetej przez Polaków, temat jej obecności w dziejach naszego narodu, jak i znaczenia kultu maryjnego w duchowej formacji pokoleń, nawet w tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pozostaje niemalże całkowicie przemilczany i pominięty.
Wspomniane powyżej wydarzenia znajdowały swoje utrwalenie nie tylko w przekazach kronikarzy, ale również w postaci rozlicznych dzieł malarskich.  Niektóre z tych ważnych momentów dziejowych uwieczniono w historyczno-batalistycznych przedstawieniach, inne pozostały w pamięci wiernych za sprawą cudownych obrazów czczonych w sanktuariach. Celem niniejszej prelekcji będzie przypomnienie wybranych maryjnych motywów ikonograficznych w polskiej sztuce, o charakterze narodowo-patriotycznym, uwzględniając szerszy historyczno-polityczny kontekst.
Mateusz Soliński


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.


 


 


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand