Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Niemcy wobec sprawy polskiej w czasie pierwszej wojny światowej i wojenne losy Bydgoszczy

Gdzie?
Niemcy wobec sprawy polskiej w czasie pierwszej wojny światowej i wojenne losy Bydgoszczy

„Niemcy wobec sprawy polskiej w czasie pierwszej wojny światowej i wojenne losy Bydgoszczy"
Zapraszamy na wystąpienie cenionego prof. dr hab. Alberta Kotowskiego, które odbędzie się 06.12.2018 r.  o godzinie 17.00 w Spichrzu nad Brdą na ul. Grodzkiej 7-11
Wykład przybliży stanowisko Niemców wobec sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej. Zobrazowane zostanie podejście zarówno w odniesieniu do postulatów Polaków z zaboru pruskiego w sprawie zniesienia lub złagodzenia antypolskiej polityki rządu pruskiego, jak również wobec przyszłości terenów Królestwa Polskiego zajętych w 1916 roku i okupowanych przez wojska niemieckie. Osobna część wywodu będzie poświęcona sytuacji mieszkańców Bydgoszczy w latach pierwszej wojny światowej w oparciu o wspomnienia wojenne burmistrza Bydgoszczy Hugo Wollfa – których maszynopis przechowywany jest w zbiorach Muzeum Okręgowego.
Prof. dr hab. Albert Kotowski - urodzony w 1949 roku w Bydgoszczy, w 1975 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1981 roku obronił doktorat z historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1975-1984 pracownik naukowy Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, a w latach 1985-1988 adiunkt w Instytucie Historii UMK w Toruniu. W latach 1988-1990 stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta na Uniwersytecie Reńskim Fryderyka Wilhelma w Bonn. W 1997 roku habilitował się na Uniwersytecie Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim. W latach 1997-2003 docent na tymże Uniwersytecie, w latach 2003 – 2014 profesor historii Europy Wschodniej na Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. Od października 2008 roku zatrudniony jako profesor nadzwyczajny, a od 2012 roku jako profesor zwyczajny na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Szczegóły wydarzenia dostępne na naszej stronie internetowej www.muzeum.bydgoszcz.pl.
Fotografia:  Przegląd wojska podczas urodzin cesarza, pl. Piastowski, fot. Paul Nawrotzki i Emil Wehram, Bydgoszcz, 1914, fotografia, papier


  ______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 


 


 


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand