Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Muzyczny poranek z Capellą Bydgostiensis i ciastkiem

Gdzie?
Muzyczny poranek z Capellą Bydgostiensis i ciastkiem

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Mariusz Smolij dyrygent
Krzysztof Żebrowski tuba
Gustav Holst (1874-1934) – St. Paul Suite                                                 
Piotr Czajkowski (1840-1893) – Andante cantabile i scherzo z Kwartetu D-dur  
William Bolcom (*1938) – Dwa Ragtimy (polska premiera)   
Jan Koetsier (1911-2006) – Concertino for tuba and string orchestra
George Gershwin (1898-1937) – I Got Rhythm
George Gershwin (1898-1937) –  Lullaby
Peter Breiner (*1957) –  „Beatles Go Baroque” (Beatles w stylu barokowym)
Maestro Mariusz Smolij wraz z bydgoskimi kameralistami proponuje niezwykle atrakcyjny i urozmaicony program, reprezentujący różne epoki i style, w tym piosenki Beatlesów na barokowo. Na wstępie Capella zagra Holsta St. Paul Suite (1912-13), zainspirowaną angielską i szkocką muzykę ludową; następnie – Andante cantabile i Scherzo z I Kwartetu smyczkowego D-dur, który Czajkowski napisał w lutym 1871 z myślą o koncercie autorskim na swoje 31. urodziny; dwa utwory Gershwina: I Got Rhythm – niezwykle popularny, wręcz wzorcowy, standard jazzowy oraz czarująca, powoli kołysząca się bluesowa Lullaby z 1919. Ponadto Capella zagra utwory takich kompozytorów jak: William Bolcom, uhonorowany prestiżowymi nagrodami Pulitzera i Grammy oraz National Medal of Arts, amerykański kompozytor muzyki kameralnej, operowej, wokalnej, chóralnej, symfonicznej, kabaretowej i ragtime; Jan Koetsier,  holenderski kompozytor i dyrygent, który pisał muzykę kameralną, utwory orkiestrowe i chóralne, a także operę (Frans Hals). W jego Koncercie na tubę i orkiestrę smyczkową (1978 rev.1982) partie solowe zagra tubista Orkiestry Symfonicznej FP, Krzysztof Żebrowski; Peter Breiner, współczesny, słowacki dyrygent, pianista, aranżer i kompozytor, jest jednym z najczęściej nagrywanych muzyków na świecie. Dotąd na jego koncie znajduje się ponad 200 płyt CD, sprzedanych w milionach egzemplarzy. Do najbardziej uznanych nagrań należy właśnie Beatles Go Baroque (ponad ćwierć miliona płyt CD sprzedanych na całym świecie). Mariusz Smolij, od przeszło 30 lat mieszkający w USA, regularnie współpracuje z Filharmonią Pomorską. Artysta jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia, prowadzących orkiestry w Stanach i Europie. Opinię tę potwierdzają zarówno krytycy muzyczni po obu stronach Atlantyku, jak i American Symphony Orchestra League. Ta prestiżowa organizacja z siedzibą w Nowym Jorku wyróżniła jego nazwisko na renomowanej liście najwybitniejszych mistrzów batuty. Artysta postrzegany jest jako ambasador muzyki polskiej za oceanem oraz amerykańskiej w naszym kraju. Współpracował z ponad 120 orkiestrami w 27 krajach świata, nagrywa m.in. dla Hungarotonu, CD Accord i NPR, a od 2004 regularnie współpracuje z Naxos. Dla tej firmy nagrana została pod jego dyrekcją, z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis i pianistką Ewą Kupiec, płyta „Grażyna Bacewicz: Symphony for String Orchestra”, która zdobyła Fryderyka 2015 w kategorii „najlepszy album polski za granicą”. Obecnie maestro Smolij pełni także funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand