Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Spotkanie poetyckie poświęcone Rafałowi Żebrowskiemu (1954–2024) pt. „Póki myśl krąży” połączone z promocją tomu wierszy

Gdzie?
Spotkanie poetyckie poświęcone Rafałowi Żebrowskiemu (1954–2024) pt. „Póki myśl krąży” połączone z promocją tomu wierszy

24.04.2025, godz. 18.00 –  spotkanie poetyckie  poświęcone Rafałowi Żebrowskiemu (1954–2024) pt. „Póki myśl krąży” połączone z promocją tomu wierszy. Wprowadzenie i czytanie tekstów – Teresa Tomsia.


Rafał Maria Żebrowski (1954 – 2024) absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1972), polski historyk, doktor habilitowany, pisarz i poeta, autor książek, artykułów naukowych i publicystycznych, m.in.: Polin. Kultura Żydów polskich w XX w. (Zarys), oprac. wspólne z Zofią Borzymińską (1993);  Mojżesz Schorr i jego listy do Ludwika Gumplowicza (1994); Dzieje Żydów w Polsce. Kalendarium (1993); Dzieje Żydów w Polsce. 1918-1939. Wybór tekstów źródłowych (1993); Polski słownik judaistyczny. Dzieje. Kultura. Religia. Ludzie, oprac. wspólne z Zofią Borzymińską (2003);Żydowska Gmina Wyznaniowa w Warszawie. 1918-1939. W kręgu polityki (2012).Przez dekady pracownik naukowy w Żydowskim Instytucie Historycznym, zajmujący się dziejami Żydów w Warszawie w XIX i XX w. Wielbiciel historii i kultury Lwowa. Wielokrotnie brał udział w spotkaniach pisarzy oraz naukowców polskich i ukraińskich „Dialog Dwóch Kultur” w Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu. Był siostrzeńcem Zbigniewa Herberta, autorem prozy biograficznej o wuju, m.in. Zbigniew Herbert. Kamień, na którym mnie urodzono (2011). Jako poeta debiutował w czasopiśmie ”Student”, w archiwum domowym zostały zachowane jego wczesne utwory (np. w korespondencji Herbert – Miłosz). Publikował wiersze w almanachu polsko – ukraińskim Czas pojąć ten świat – czas ukoić ból (2024), przez wiele lat w „Roczniku Lwowskim”, na paryskim portalu polonijnym „Recogito”. Jego szkice historyczne i eseje podróżne m.in. o kulturze Hiszpanii ukazywały się w „Gazecie Obywatelskiej” (2016-2019). Mieszkał w Warszawie.


Wiersze z tomiku Póki myśl krąży przekazują gest pożegnania wyrażony w ascetycznym i godnościowym tonie. Autor unika patetyzmu, a ludzkie odchodzenie ukazuje w „liczbie pojedynczej”. Pytający o sens życia bohater liryczny odnajduje swój wizerunek w wymiarze  uniwersalnym. Poetę interesuje doświadczenie i tocząca się od wieków dysputa o relacjach społecznych. Wyróżniają się tu dwa wątki – doznawanie przemijania i los człowieka wplątanego w historię; utwory kierują uwagę czytelnika na „sprawę smaku ”Zbigniewa Herberta i nieuchronną, „niechcianą lekcję stylu” spisaną w książce przez jego siostrzeńca Rafała Żebrowskiego. Wiersze ujawniają oryginalną dykcję z nutą autoironii i humoru, talent przekazany w genach – w czasie, gdy mija100-lecie urodzin Wielkiego Lwowianina.


Mariusz Olbromski


 ______________________
Kalendarz wydarzeń    
odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki     aplikacji mobilnej       (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand