Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Festiwal Prapremier 2022 - TA BĘDZIE TAKA SAMA | szkic sceniczny

Gdzie?
Festiwal Prapremier 2022 -   TA BĘDZIE TAKA SAMA | szkic sceniczny

Informacje od Organizatora:
Miejsce: Młyny Rothera, sala drewniana, IV. Piętro (ul. Mennica 10)
reżyseria Małgorzata Wdowik
autor Staša Bajac
przekład z serbskiego na polski Gabriela Abrasowicz
przekład z serbskiego na angielski Marija Stojanović
inspicjent Adam Pakieła
występują aktorzy Zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy
Po napisaniu sztuki „Ta będzie taka sama”, która koncentruje się wokół trzech kobiet oraz fizycznej i psychicznej transformacji, jaką przechodzą w pogoni za pożądanym mężczyzną – reakcja męskiej części publiczności była przytłaczająca. Czy hiperseksualna, uległa, płodna ludzka lalka była tym, czego naprawdę pragnęli? Kim był ten bezwzględny, umięśniony samiec, który stworzył jej wizerunek i co tego mężczyznę takim uczyniło?
Kiedy mówimy o feminizmie i równości, słusznie skupiamy się na tym, co emancypacja daje kobietom, ale oczekiwania, jakie patriarchalne społeczeństwo nakłada na chłopców i mężczyzn, są ogromne. Wyznaczyłam sobie za cel napisanie o trojgu mężczyznach, których szukały moje pierwotne bohaterki. Są przystojni, zabawni, odnoszący sukcesy i niepowstrzymani w swojej wojowniczości. Są szorstcy, mizoginiczni i samolubni lub – jak mawiamy na Bałkanach – pewni siebie. Bezpiecznie byłoby po prostu przedstawić ich jako świnie i osądzić wraz z partnerkami, ale uznałam, że śmielej będzie przyznać, że ich najgorsze cechy są tymi najatrakcyjniejszymi dla kobiet i z tym założeniem przyjrzeć się głębiej temu niepokojącemu zjawisku.
To, co odkryłam pod podszewką ich dominacji: finansowej, seksualnej i społecznej, to zawiła sieć bezładu, zwątpienia i smutku. I ogromną presję, aby to ukryć.
o autorce
STAŠA BAJAC
urodzona w 1985 roku w Belgradzie, ukończyła dramaturgię na Wydziale Sztuk Dramatycznych w Belgradzie, a także studia na kierunku Film narracyjny i technologie audiowizualne w Berlinie (Uniwersytet Sztuk Pięknych). Jest autorką scenariuszy wielokrotnie nagradzanych filmów krótkometrażowych i serialu dokumentalnego, współautorką filmów pełnometrażowych oraz filmu dokumentalnego [„Ciężka dusza, białe miasto”].
Jej dramaty były publikowane w prestiżowych czasopismach „Scena”, „Teatron” i zbiorze wydawanym przez Fundację Hartefakt. Spektakl „Rekonstrukcja” na podstawie nagradzanego tekstu Bajac był grany w Serbskim Teatrze Narodowym w Nowym Sadzie (reż. Gea Gojak), a następnie na bazie tekstu powstał film telewizyjny. Utwór „Ten będzie inny” został uznany przez jury konkursu organizowanego przez fundację Hartefakt za najlepszy dramat zaangażowany w regionie w 2017 roku. Na podstawie tego tekstu zrealizowano w belgradzkim teatrze Atelje 212 spektakl w reżyserii Đurđi Tešić (2019). Bajac napisała później sztukę à rebours zatytułowaną „Ta będzie taka sama”, która doczekała się premiery w tym samym teatrze (2021), a została wyreżyserowana przez Ivana Vukovicia.
Film fabularny „Wilgoć”, który współtworzyła z reżyserem Nikolą Ljucą był prezentowany na festiwalach m.in. w Berlinie, Cannes, Sarajewie oraz został dwukrotnie nagrodzony za scenariusz. Bajac jest również współautorką scenariusza do filmu Mašy Nešković „Asymetria”, prezentowanego publiczności na festiwalach m.in. w Sao Paulo, Trieście, Sydney.
Artystka jest członkinią grupy scenarzystów tworzących serial Grupa i innych.
Napisała scenariusze do nagrodzonych filmów krótkometrażowych – „Czwartek” oraz „Podaż i popyt” Nikoli Ljucy, a także „Przestrzeń między nami” i „Dwoje” Mašy Nešković. Jest autorką scenariusza i reżyserką serialu dokumentalnego „Ona się budzi” emitowanego na kanale N1.
Była uczestniczką Berlinale, Sarajevo Talent Campus i European Audiovisual Entrepreneurs, brała udział w szkoleniu dla scenarzystów w Torino Film Lab. Ponadto, była członkinią komitetu wspierającego scenarzystów Filmowego Centrum Serbii, jurorką festiwalu filmowego „Odważne Bałkany” oraz konsultantką ds. programowych „Dealing with the Past” w ramach Festiwalu Filmowego w Sarajewie. Przetłumaczyła z języka angielskiego książkę Lynn H. Nicholas Grabież Europy. Losy dzieł sztuki w Trzeciej Rzeszy i podczas II wojny światowej (wydawca: Geopoetika).
Obecnie pracuje jako scenarzystka i reżyserka nad filmem krótkometrażowym Maroko. Wraz z reżyserem Nikolą Ljucą zakończyła pracę nad scenariuszem do jego drugiego filmu fabularnego Grzechotniki (Zvečarke).


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w  Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).        
______________________      
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl              
______________________      
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand