Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Literatura w Centrum: Marek Kazimierz Siwiec

Gdzie?
Literatura w Centrum: Marek Kazimierz Siwiec

8 lutego 2022 gościem cyklu „Literatura w Centrum” będzie poeta, prof. UKW Marek K. Siwiec. Okazją do spotkania w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy będzie najnowsza książka poetycka „Przyjaźń”.
„Rozpoznając skomplikowane osobowości, Marka i Krzysztofa, ich tryb życia, poglądy, temperamenty i ambicje – ujawnione i przetworzone w narracyjnych, a zarazem symbolicznych utworach – zauważamy, że »Przyjaźń« ukazuje wyraziste ścieranie się dwóch silnych, a jednocześnie nadwrażliwych mężczyzn, którzy są twórcami. Ze swej natury – jak sadzę – obydwaj są poetami. »Ci dwaj«, dobrze się znają, rozumieją i wzajemnie potrzebują, nie tylko wtedy, gdy prowadzą egzystencjalne i intelektualne rozmowy, ale także w sytuacjach bolesnych upadków, zderzeń z rzeczywistością i osobistych strat. Przyjaźń, rozwijająca się przez prawie 40 lat, jawi się w poezji, jako wyraz ich człowieczeństwa i szczególnej wspólnoty, którą zawiązali i o którą dbali. Jest źródłem ich wewnętrznej siły i darem od losu.
A gdy zauważymy jeszcze, że Krzysztofa i Marka otacza grono osób, bliższych i dalszych, pisarzy, filozofów i malarzy, ale też, tak zwanych, samotników i straceńców – z których każdy ma swoją historię, godną uwagi i szacunku narratora »Przyjaźni« – wtedy dopiero jasno zrozumiemy, że książka traktuje o przyjaźni z innym ludźmi i ze światem. Marek i Krzysztof starają się go poznać, zrozumieć, sami się w nim odnaleźć i spełnić. »Wyciągnąć rękę«, pozostając jednocześnie sobą. Tak, dopiero, gdy zobaczymy to wszystko, odkrywamy uniwersalny przekaz tej poezji”.
Hanna Strychalska
Marek Kazimierz Siwiec — urodzony w 1950 r. w Kętrzynie, poeta, filozof, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Miastem jego młodości był Olsztyn. W stanie wojennym działał w podziemnej „Solidarności”. Autor książek poetyckich i filozoficznych oraz kilkudziesięciu rozpraw i szkiców, z estetyki i krytyki artystycznej, m.in. o twórczym źródle. Wiele jego utworów ukazało się w pismach literackich, m.in. „Poezji”, „Nowym Wyrazie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Okolicy poetów – Kwartalniku”, „Frazie”, „Toposie”, „Twórczości”. Autor rozpraw i szkiców z estetyki m.in. o współczesnych poetach, Zbigniewie Herbercie, Czesławie Miłoszu, Stanisławie Grochowiaku, Kazimierzu Świegockim, Kazimierzu Hoffmanie. Pełnił funkcję przewodniczącego Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Wchodził w skład Rady Redakcyjnej pisma „Filo-Sofija”. Krzysztof Derdowski poświęcił jego twórczości książkę pt. „Kto w wielkiej gonitwie życia… Rzecz o poezji Marka Kazimierza Siwca” (2015). Otrzymał Nagrodę imienia Ryszarda Bruno-Milczewskiego za rok 2015 w Dziale Poezji. Jest laureatem nagrody Strzała Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku – poezja (2019).
Książki poetyckie:
„Odwrócone lustro” (1979),
„Twój świt ucieka nad ranem” (1984),
„Kostka” (1990),
„Żyłka” (2011),
„Kto” (2013),
„Blask” (2018),
„Przebłysk, wiersze londyńskie” (2019),
„Okno pogody” (2020),
„Przyjaźń” (2021).
Książki filozoficzne:
„Od Platona do Beardsleya. Drogi estetycznej metakrytyki” (2005),
„Los, zło, tajemnica. Ku twórczym źródłom poezji Aleksandra Wata i Czesława Miłosza” (2005).
Współredagował książki o myśli Jana Pawła II, „Rozumieć cierpienie?…” (2010) oraz o poezji Kazimierza Hoffmana „Poznawanie Kazimierza Hoffmana…” (2011). Redagował i współredagował pięć monograficznych tomów „Filo-Sofiji” o twórczym źródle.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand