Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY - Antropocen: epoka człowieka

Gdzie?
MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY - Antropocen: epoka człowieka

Od wybetonowanych brzegów Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnego Azji, do największych naziemnych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech. Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do metalowych kontenerów w mieście Norylsk 300 km na północ od koła podbiegunowego. Od zdewastowanej Wielkiej Rafy Koralowej w Australii po surrealistyczne stawy litu na pustyni Atakama. Kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią.
Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę halocenu. Stosowanie pojęcia z trzonem „człowiek” w nazwie jest symboliczne i ma istotną wartość informacyjną – uświadamia zagrożenia i inspiruje do przemyśleń i dalszych badań. Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie wcale ludzkiego?
Film jest utrzymaną w surrealistycznym duchu medytacją na temat masowych, głębokich i - co najważniejsze – trwałych zmian w krajobrazie naszej planety dokonywanych przez człowieka. Jako narratorka oprowadza po nim Alicia Vikander, nagrodzona Oscarem za rolę w „Dziewczynie z portretu”. Szokujący, urzekający, hipnotyczny obraz to efekt wieloletniej współpracy reżyserki Jennifer Baichwal, operatora Nicholasa de Pencier oraz znanego fotografa Edwarda Burtynskiego. Stanowi trzecią część filmowej trylogii, jaką Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier i Edward Burtynski poświęcili Ziemi (pierwsza część: „Sfabrykowany krajobraz”, druga: „Wodne znaki”).
Wybrane festiwale i nagrody: 2018 – TIFF Toronto, 2018 – FF Vancouver, 2019 – FF Sundance
Reż. J. Baichwal, N. de Pencier, E. Burtynsky
Organizator Bydgoskiego Aneksu: Fundacja ART-HOUSE
Współorganizator: MCK w Bydgoszczy
Współfinansowanie Bydgoskiego Aneksu: Miasto Bydgoszcz, Województwo Kujawsko-Pomorskie
Lokalny Partner Festiwalu: Katedra Przemysłów Kreatywnych/Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Partner: Stowarzyszenie Koloroffon
Ceny biletów i karnetów (do kupienia w kasie MCK):
bilet na pojedynczy seans – 10,- zł
karnet na 10 wybranych seansów – 60,- zł
karnet na cały festiwal (31 seansów) – 120,- zł


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand