Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

W kręgu muzyki francuskiej

Gdzie?
W kręgu muzyki francuskiej

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Marek Pijarowski dyrygent
Julian Gembalski organy
Hector Berlioz (1803-1869) – Uwertura koncertowa „Korsarz” op. 21
Francis Poulenc (1899-1963) – Koncert na organy, instrumenty strunowe i kotły
Georges Bizet (1838-1875) – I Symfonia C-dur


Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29


KONCERT Z NIANIĄ 
Na czas trwania koncertu będzie można zostawić dzieci (od 3 do 7 roku życia) pod opieką wykwalifikowanych animatorów z UKW.
Prosimy o zgłoszenia najpóźniej jeden dzień przed koncertem. Bilety dla dzieci w cenie 1 zł będą do odbioru w kasie biletowej FP.


Koncert otworzy efektowna uwertura koncertowa Korsarz (Le corsaire) Berlioza, którą napisał w 1844, prawdopodobnie podczas wizyty w Nicei, na pewno kompozycja w drugiej połowie XIX w. należała do ulubionych pozycji repertuarowych.
Następny punkt programu to euforyczny Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll (1938), zaliczany do najwybitniejszych dzieł Poulenca. Składa się nań 7 kontrastujących ze sobą odcinków – od skupienia i niemal lamentacyjnej powagi po radosną energię Allegro. W partiach solowych, stylizowanych barokowo kompozytor częściowo czerpie od mistrzów muzyki organowej – Buxtehudego i Bacha, ale też sięga do lat romantyzmu, ta mieszanka tradycji i nowoczesności jest charakterystyczna dla całej twórczości Poulenca.
Organowe partie solowe zagra Julian Gembalski – profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi Katedrę Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Jest wybitnym pedagogiem, kompozytorem i wirtuozem organów. Laureat pierwszych nagród m.in. Konkursu Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku oraz Konkursu Improwizacji Organowej w Weimarze, artystę odznaczył papież Jan Paweł II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”, 
Wieczór zwieńczy pierwsze znaczące dzieło symfoniczne Bizeta z 1855, ujawniające niezwykły talent wówczas 17-letniego studenta Konserwatorium Paryskiego. Symfonia C-dur jednak nigdy nie była grana za jego życia. Odnaleziona w archiwum Konserwatorium w 1933, miała swoje prawykonanie w Bazylei w 1935 i  została natychmiast okrzyknięta młodzieńczym arcydziełem Bizeta.
Orkiestra zagra pod dyrekcją maestro Marka Pijarowskiego, dyrygenta, którego początki bliższej współpracy z Filharmonią sięgają września 1981. W 1980, w wieku 29 lat, objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej, jako jeden z najmłodszych w Polsce na tak odpowiedzialnym stanowisku, jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu; od 1991 w planach artystycznych FP widnieje jako stały gościnny dyrygent, w 2008 zostaje szefem dyrygentem Filharmoników Poznańskich. Nieprzerwanie od ponad 30 lat Maestro prowadzi działalność dyrygencką ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce.  


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand