Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Forum Przyszłości Kultury 2022/ Nowa polityczność

Gdzie?
Forum Przyszłości Kultury 2022/ Nowa polityczność

Informacje od Organizatora:
prowadzenie: Sebastian Słowiński i Paweł Sztarbowski
miejsce: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy (streaming na VOD)
Czy nowe formy protestów, samopomocy społecznej i działania oddolnego mogą zmienić działanie społeczeństwa? Czy ruchy te mogą włączyć się w działanie już istniejących struktur lokalnych – na przykład instytucji kultury – i nadać ich działaniom nowy kierunek? A może są tylko doraźnym działaniem „tu i teraz” bez realnej ewolucji do społecznych form organizacji?
Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania tym, co polityczne. W tym procesie dużą rolę odgrywa też wymyślanie nowych form życia politycznego i zaangażowania społecznego obywatelek i obywateli. Jak w tej rzeczywistości odnajdują się instytucje kultury? Czy jest możliwy sojusz ruchów społecznych i środowiska artystycznego? Co te grupy mogą dać sobie nawzajem?
O tym rozmawiać będziemy podczas Forum Przyszłości Kultury 3 czerwca w siedzibie MCK w Bydgoszczy. Główną częścią naszego spotkania będzie "okrągły stół" przedstawicieli i przedstawicielek instytucji i organizacji bydgoskich. Wśród gości będzie także Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, były dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który współpracował i współtworzył Masterplan dla Kultury w Bydgoszczy. Był członkiem Obywatelskiej Rady ds. Kultury, dzięki której udało się wypracować Pakt dla Kultury.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych i zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu – część spotkania przeznaczona zostanie na dyskusję z widownią.
Wprowadzenia dokona Marek Beylin – dziennikarz i publicysta, autor książki „Klimat, lewica, siostrzeństwo”.
CZYM JEST FORUM PRZYSZŁOŚCI KULTURY
Program Forum Przyszłości Kultury organizowany jest przez Teatr Powszechny w Warszawie od 2017 roku. Chodzi m. in. o poszukiwanie nowych narracji, które są nam dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Stoimy w obliczu niemożliwej do ignorowania napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Doświadczamy nieodwracalnych zmian społecznych, jakie przyniosła pandemia COVID- 19 oraz przemian politycznych i pokoleniowych spowodowanych kolejnymi zrywami obywateli występujących przeciwko populistycznym władzom i broniących demokratycznych wartości. Zrozumieliśmy, że katastrofa klimatyczna jest realnym zagrożeniem. W obliczu tych kryzysów oraz gwałtownej przemiany rzeczywistości społecznej i politycznej, należy na nowo zdefiniować pojęcie kultury oraz zadania i powinności instytucji, które ją tworzą. Właśnie tymi zagadnieniami będziemy zajmować się podczas Forum Przyszłości Kultury. Hasłem tegorocznej edycji będzie "Solidarność i troska" – to te wartości uznajemy za podwaliny nowego myślenia o kulturze i społeczeństwie.
Musimy nie tylko zastanawiać się nad nowatorskim projektem dla kultury, ale też nad rozwiązaniem problemów, z którymi się mierzymy. Kultura, o której myślimy, tworzona jest zarówno w dużych i średnich miastach, jak i w maleńkich ośrodkach. W wielkich instytucjach, domach kultury, ale też w internecie czy na ulicy podczas obywatelskich protestów. Nierozerwalną częścią tak rozumianego pojęcia kultury są tematy związane z ekologią i zmianami klimatycznymi, migracjami, prawami kobiet i osób LGBT+.
Aby pokazać tę różnorodność i zastanowić się nad przedefiniowaniem społecznej roli kultury pierwsza część Forum będzie się odbywać, w odróżnieniu do poprzednich edycji, poza Warszawą. Od połowy kwietnia do początku czerwca spotkamy się w 12 różnych miejscach w Polsce – chcemy pokazać zróżnicowanie polskiej kultury i tematów, które są dzisiaj dla niej istotne. Na początku października przeniesiemy się do Warszawy oraz kilku innych europejskich stolic, aby zarysować szeroką mapę wyzwań, jakie dziś przed nami stoją. Chcemy zaprosić nie tylko do rozmowy o budowaniu kultury wokół wartości takich jak solidarność i troska. Chcemy zaprosić was do wspólnego działania.
Forum Przyszłości Kultury 2022 organizowane jest dzięki wsparciu m.st. Warszawy.


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.


 


 


 


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand