Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Z cyklu Literatura w Muzeum - wieczór z Joanną Hübner-Wojciechowską

Gdzie?
Z cyklu Literatura w Muzeum - wieczór z Joanną Hübner-Wojciechowską

Z cyklu „Literatura w Muzeum” - wieczór z Joanną Hübner-Wojciechowską, autorką książki „Rodzinne pamiątki. Osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów”
wstęp do muzeum – 1 zł od osoby
Podczas spotkania będziemy dyskutować na temat budowania kolekcji w oparciu o rodzinne pamiątki.
Książka Joanny Hübner-Wojciechowskiej opowiada o rzeczach, które przetrwały na przekór historycznym zawieruchom, o przedmiotach bezpowrotnie utraconych, lecz których legenda jest żywa, a także o tych, które trwają nikomu niepotrzebne. Jest to także książka o ludziach, którzy odeszli, zostawiając swoje historie zapisane w urzędowych aktach, listach, dziennikach i notatkach. O pamięci z trudem odzyskiwanej i o zdjęciach wywołujących dziś ogromne wzruszenie.
Zachowane przedmioty stały się dla autorki pretekstem do opowiedzenia historii ich właścicieli - jej przodków. Te mikro-historie, wpisane w szerszy kontekst, stanowią część wielkiej historii, o której też jest w książce mowa. Niektóre z opisywanych obiektów są naprawdę cenne, inne mają znikomą wartość materialną, za to ogromną wartość emocjonalną. Uwaga i czas poświęcony przez autorkę na odtworzenie historii rodzinnych pamiątek-symboli wydobyły je ze „zwyczajności” trwania, nadały im rangę i podkreśliły długo niedocenianą wartość.
Joanna Hübner-Wojciechowska, doktor historii sztuki, wieloletni pracownik Instytutu Sztuki PAN, jest autorką kilku książek, kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych i popularnonaukowych, biogramów w Słowniku Artystów Polskich oraz tłumaczką francuskich i angielskich publikacji z zakresu sztuki. W latach 90. XX w. po uzyskaniu dyplomu MBA pracowała na stanowisku dyrektora ds. marketingu i promocji w kilku wydawnictwach prasowych i książkowych. W latach 2000-2010 prowadziła w Warszawie Galerię Dynasy, specjalizującą się w sprzedaży dawnych mebli i akcesoriów gabinetowych. Od wielu lat z powodzeniem zajmuje się ́ popularyzacją sztuki, wprowadzając w arkana kolekcjonerstwa. Autorka jest laureatką nagrody „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasiƒskiego.


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand