Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Krzysztof Galas z zespołem Sobie Przeznaczeni

Gdzie?
Krzysztof Galas z zespołem Sobie Przeznaczeni

Galas Krzysztof – poeta, dziennikarz, kompozytor, pieśniarz.
Urodził się w Poznaniu w 1964 r. Ukończył znane Studium Pomaturalne Masażu Leczniczego dla niewidomych w Krakowie. Jako masażysta od ponad trzydziestu pięciu lat prowadzi z powodzeniem gabinet masażu leczniczego.
Jest byłym sportowcem, zdobył 38 medali na mistrzostwach Polski w pływaniu w kategorii niewidomych. W 1980 r. zajął IV miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich w Arnhem w Holandii.
Jest autorem 10 książek poetyckich. Wiersze poety publikowane były w wielu antologiach i almanachach, a także czasopismach kulturalnych, takich jak Krajobrazy Kultury, Akant, Gazeta Kulturalna, Okolice Poetów, Znad Wilii, Sekrety żaru, w kwartalnikach Filantrop, oraz Help-wiedzieć więcej. Można je było usłyszeć na antenie Programu I Polskiego Radia, Radia Poznań, oraz Radia Emaus.
Poezja Krzysztofa Galasa była tłumaczona na wiele języków, miedzy innymi: niemiecki, rosyjski, białoruski, węgierski, esperanto, grecki, ukraiński, wietnamski, bułgarski, ormiański, francuski, szwedzki.
Twórca cyklu humorystycznych felietonów literackich, z których powstała książka w 2015 r, pod tytułem „Widzieć intelektem”, oraz cyklu felietonów pod tytułem „Okiem masażysty”, dotyczących spraw osób niewidomych, prezentowanych w stałym cyklu w „Radio Poznań”.
Jest autorem powieści pt. „A jednak”, wydanej w 2020 roku przez Wydawnictwo Poznańskie (format A5/399 stron).
Od 2006 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich, w którym jako inicjator, prowadził do 2019 roku cykliczne „Spotkania swobodnej myśli” zapoznające wszystkich chętnych z twórczością poznańskich poetów.
Od 2020 roku rozpoczął cykl spotkań twórców pod nazwą „Ogród Wyobraźni”.
Bywa jurorem konkursów poetyckich, chętnie wspomaga początkujących poetów w redagowaniu debiutanckich książek.
Od 2017 do 2020 roku był zastępcą redaktora naczelnego literackiej gazety Krajobrazy Kultury.
Od 2018 jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
Jest pomysłodawcą i fundatorem statuetki „Władysław”, która nawiązuje do zasług dla kultury polskiej Władysława Stanisława Reymonta – Noblisty. Stanowi ona podziękowanie za aktywność twórczą i wkład do środowiska kultury. Laureatami są twórcy z kraju i zagranicy między innymi z Ukrainy, Włoch i Litwy.
W 2014 roku odznaczony odznaką honorową „za zasługi dla województwa Wielkopolskiego” . W 2018 roku odznaką honorową „zasłużony dla Kultury Polskiej”. Za rok 2018 otrzymał Nagrodę Literacką IANICJUS im. Klemensa Janickiego.
Jest czynnym działaczem społecznym, także na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.
W 2018 uzyskał I miejsce w Wielkopolsce i II miejsce w Polsce w kategorii Idol Środowiska, w plebiscycie organizowanym corocznie przez fundację „Szansa Dla Niewidomych”.
Jest założycielem i kierownikiem zespołu SOBIE PRZEZNACZENI – kwartetu, w którym z żoną Aliną śpiewa poezję, komponuje i gra na gitarze (autor ponad 100 piosenek). Jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali poezji śpiewanej. Często stanowi oprawę muzyczną różnych imprez kulturalnych. W 2015 roku ukazała się płyta pod tytułem „Biało-czarne fotografie”, obejmująca siedemnaście kompozycji Krzysztofa Galasa do słów Andrzeja Bartyńskiego. W 2018 roku ukazała się autorska płyta pod tytułem „Tiramisu”, nagrana w studiu „Radia Poznań”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”.


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand