Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

TEKSTYlia - opowieści niekoniecznie ciepłe. O polskiej sztuce włókna i jej związkach ze słowem - wykład

Gdzie?
TEKSTYlia - opowieści niekoniecznie ciepłe. O polskiej sztuce włókna i jej związkach ze słowem - wykład

wykład z cyklu Kątem Oka, wstęp wolny
czas trwania: 90 minut


TEKSTYlia – opowieści niekoniecznie ciepłe. O polskiej sztuce włókna i jej związkach ze słowem


prowadzenie: dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka


Od najdawniejszych czasów tkaninie towarzyszył tekst, zapis, który ułatwiał rozpoznanie warsztatu tkackiego albo motywów wpisanych w kompozycję materiału. Ta relacja ciekawie wypada we współczesnych projektach tkackich, które często sytuują dzieło na pograniczu sztuki i literatury. To przesunięcie uwagi z samej materii tkackiej ku wymowie zawartych w niej treści metaforycznych, symbolicznych, po społeczne i polityczne pozwala wynieść tkaninę do rangi dokumentu, dziennika, (auto)biografii, manifestu, hasła (reklamowego), porzekadła, a nawet litanii.


Ten związek pracy tkackiej czy też sztuki włókna ze słowem stwarza ogromne możliwości kreatywnego tkanio-pisania, a samo medium, które w ostatnich latach zyskało nieograniczone rozwiązania techniczne i konceptualne, wzbudza ciekawość i emocje.


Wybór omawianych na wykładzie prac jest subiektywny, przede wszystkim wynika z bezpośredniego obcowania prelegentki z danym dziełem, a także łączy się z próbą zarysowania kontekstów i obszarów, które poprzez medium tkackie stają się żywą opowieścią.


MAGDALENA MACIUDZIŃSKA-KAMCZYCKA pracuje w Katedrze Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Studia magisterskie i doktoranckie ukończyła w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Zajmuje się głównie reprezentacją judaizmu w sztuce, feminizmem i sztuką kobiet, a także zagadnieniem kraj-obrazu. Autorka monografii „Żydzi i judaizm w zwierciadle sztuki antycznej” (Toruń-Warszawa 2014), współredaktorka dwóch tomów „(Nie)chciana tożsamość” (Toruń 2016 i 2023) oraz publikacji „Hybrydowość w grafice. Medium w poszukiwaniu swego czasu i sensu” (Toruń 2020). Miłośniczka tkanin, entuzjastka obiegu zamkniętego, wolontariuszka w poznańskiej Po-Dzielni.
il. Agnieszka Adam, Gość w dom, Bóg w dom, 2021
kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz

strona na Facebooku: https://fb.me/e/lIpOJ8je1
strona internetowa: https://bcs.bydgoszcz.pl/wydarzenia-bcs/22-01-wyklad-o-polskiej-sztuce-wlokna-i-jej-zwiazkach-ze-slowem/


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand