Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Dzieciństwo. Interdyscyplinarna konferencja naukowa w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Gdzie?
Dzieciństwo. Interdyscyplinarna konferencja naukowa w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Dzieciństwo. Interdyscyplinarna konferencja naukowa w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy
Jak zmieniała się rola dziecka od prehistorii do współczesności? Czy dziecko może być partnerem w dyskusji filozoficznej, dlaczego w średniowieczu niemowlęta przedstawiano w sztuce jak kosmitów, bądź istoty brzydkie? Takie m.in. tematy będą poruszane na konferencji „Dzieciństwo. Medyczne i kulturowe aspekty na przestrzeni dziejów”.
Konferencja odbędzie się 17 i 18 marca w Aptece pod Łabędziem. Ten nowy oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy jest nie tylko miejscem ekspozycji, ale także życia intelektualnego. Będzie to pierwsza konferencja zorganizowana dzięki współpracy Studenckiego Koła Naukowego Historii Nauk Medycznych UMK w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.
Paneliści rozprawiać będą o dzieciństwie w perspektywie różnych dziedzin nauki; psychologii, antropologii, medycyny, historii, a także literaturoznawstwa.
Dzieciństwo jest, bowiem czymś niezwykle złożonym, jak przekonują organizatorzy. To jeden z pierwszych etapów w ontogenezie człowieka, charakteryzujący się gwałtownymi zmianami na każdym poziomie funkcjonowania jednostki. Trudno przypisać mu konkretne ramy czasowe, gdyż jego przejście w kolejny etap – dorosłość – nie jest jednoznaczne. Na przykład w starożytności, okres przed pełnią dorosłości dzielono na: niemowlęctwo, dzieciństwo i młodzieńczość.  Warto wiedzieć, że w starożytnej Sparcie kondycje narodzonych dzieci sprawdzano myjąc ich winem, a nie wodą. Jeśli dziecko dostawało przy tym konwulsji, to oznaczało, że ma epilepsję. Maurice Debesse, pedagog i psycholog, zaproponował pod koniec XX wieku podział, wedle, którego ostatnim stadium dzieciństwa, przypadającym na wiek 16–20 lat, jest okres „wieku młodzieńczego entuzjazmu”. ONZ w Konwencji o prawach dziecka z 1989 r., dzieckiem mianuje „każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat (..)”. Z kolei Philippe Ariès, historyk, całkowicie zanegował występowanie okresu dzieciństwa w średniowiecznej Europie. Jego zdaniem dzieci były postrzegane jak dorośli. Dzieciństwo jest etapem, którego przebieg ma ogromny wpływ na całe późniejsze życie. Jego charakterystyka będzie zróżnicowana również pod względem innych zmiennych: pochodzenia etnicznego, statusu socjoekonomicznego oraz płci dziecka. Dlatego pojęcie dzieciństwa wciąż pozostaje zagadnieniem niewyczerpanym przez naukę na wielu płaszczyznach. Autorami referatów będą studenci uczelni niemal z całej Polski. Najciekawsze teksty wezmą udział w konkursie. 
Szczegółowy program można znaleźć pod tym linkiem. https://muzeum.bydgoszcz.pl/wydarzenia/dziecinstwo-medyczne-i-kulturowe-aspekty-na-przestrzeni-dziejow/


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand