Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Barka bez tajemnic - wirtualne zwiedzanie niezwykłej kolekcji na wodzie

Gdzie?
Barka bez tajemnic - wirtualne zwiedzanie niezwykłej kolekcji na wodzie

Sterówka, tuby głosowe, róg mgłowy czy naftowa lampa topowa – miłośnicy żeglugi śródlądowej doskonale wiedzą, co to za przedmioty. A ci, którzy jeszcze nie mieli okazji zajrzeć na Barkę Lemara, teraz mogą zrobić to nie ruszając się z domu. Zapraszamy na wirtualny spacer po tym flagowym bydgoskim obiekcie, podczas którego z bliska przyjrzeć się będzie można przedmiotom niezbędnym, gdy wypływa się w rejs.
To niecodzienny spacer, bo po pokładzie barki towarowej z 1937 roku, która od lat cumuje przy bydgoskim Rybim Rynku. Barka Lemara – bo o niej mowa – to jeden z przystanków Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, w której znajduje się Muzeum Legend Szyperskich.  W zaadaptowanych ładowniach barki można oglądać ekspozycję przedmiotów, które służyły kapitanom podczas żeglugi. Oprócz typowych wodniackich przyrządów, są tu także rzeczy codziennego użytku, które trzeba było zabrać w rejs.
Podczas spaceru zobaczyć będzie można m.in. tarę do prania, apteczkę sprzed wojny, piec, kuchenkę czy drewniane łóżko – jeden z pierwszych sprzętów ocalonych z pierwotnego wyposażenia „Lemary”. Są także zabawki dziecięce z epoki – nierzadko bowiem załogi barek tworzyły całe rodziny.
Z bliska przyjrzeć się będzie można także typowym sprzętom i przyrządom związanym z żeglugą. To m. in. sterówka, stare lampy pokładowe, koło ratunkowe „Lemary”, a także róg mgłowy, naftowa lampa topowa czy telegraf okrętowy, odbijacz i tuby głosowe. 
Wirtualny spacer po Barce Lemara dostępny 1 maja na fanpage’u barki.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand