Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Adam Kośmieja - PIANO & ELECTRONICS - Radio Kultura

Gdzie?
Adam Kośmieja - PIANO & ELECTRONICS - Radio Kultura

Sięga po utwory współczesnych kompozytorów, którzy do instrumentów i do samej muzyki mają nowatorskie, czasem wręcz rewolucyjne podejście. Adam Kośmieja – jeden z bardziej wyrazistych pianistów młodego pokolenia zagra dla Was koncert, w którym oprócz wirtuozerii zaprezentuje awangardowe i eksperymentalne podejście do muzyki fortepianowej.
Recital fortepianowy Adama Kośmieji będzie drugim (po duecie Bisz/Radex) koncertem na żywo, chociaż on line, przygotowanym dla Was w ramach bydgoskiej Wiosny Wirtuali. To propozycja, wobec której zarówno fani muzyki klasycznej, jak i miłośnicy wykorzystywania technologii w muzyce nie mogą przejść obojętnie. Artysta zagra sześć utworów, z których każdy odsłoni inne możliwości fortepianu.
Na pierwszy ogień pójdzie akustycznie wykonana kompozycja Philipa Glassa pt. „Glassworks: Opening”. Zaraz po niej przekonać się będzie można, że gra na fortepianie nie musi wcale być tożsama z uderzaniem w klawisze – w utworze Helmuta Lachenmanna pt. „Guero”, Kośmieja zaprezentuje kompletnie inną naturę instrumentu, drapiąc klawisze i szarpiąc struny.
Ciekawą propozycją jest także „The body of your dreams” Jacoba ter Veldhuisa, w którym fortepian imituje i rytmicznie podkłada dźwięki do tego, co słyszymy w nagranym do utworu soundtracku (z towarzyszeniem warstwy video). Podobna technologia wykorzystana zostanie także przy wykonaniu kolejnego utworu programu – „Sol” Víctora Trescolí Sanza. Utwór skomponowany został na tzw. Toypiano, czyli dziecięce pianino – zabawkę, a dźwięki z niego wydobywane są dodatkowo przekształcane elektronicznie przez komputer w czasie rzeczywistym.
Na koniec Kośmieja zaprezentuje „Warkocz Bereniki” znanego polskiego kompozytora, Jerzego Kornowicza, a także kompozycję „Série Blanche” na fortepian i taśmę skomponowane przez charyzmatycznego francuskiego twórcę, jakim jest Pierre Jodlowski.
W nowatorskim recitalu fortepianowym usłyszymy utwory zarówno akustyczne, jak i przetwarzane elektronicznie z towarzyszeniem warstwy audio i video. Recial Piano&Electronics, środa, 29 kwietnia, godz. 20.00, fanpage RADIO KULTURA.
PROGRAM:
Philip Glass – „Opening” from Glassworks (1982)
Helmut Lachenmann – „Guero” (1969)
Jacob ter Veldhuis – „The body of your dreams” (2002) for piano and boombox (soundtracks)
Víctor TrescolíSanz- „Sol” (2013) for Toypiano and electronics
Jerzy Kornowicz -”Warkocz Bereniki”(1994)
Pierre Jodlowski – „Série Blanche” (2007) for piano and stereo soundtrack


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand