Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Zuzanna Żubka-Chmielewska. Niech żyje młodość! Moda młodzieżowa w czasach PRL-u

Gdzie?
Zuzanna Żubka-Chmielewska. Niech żyje młodość! Moda młodzieżowa w czasach PRL-u

Wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki
W latach 50-tych XX wieku w ustalone społeczne struktury społeczeństwa wkracza młodzież. Nowa grupa społeczna słucha swojej muzyki, ma własne wzorce zachowań oraz swój styl w modzie. Młode dziewczyny i chłopcy nie chcą wyglądać jak dzieci, ani jak dorośli. Za wzór stawiają sobie wschodzące gwiazdy srebrnego ekranu – Audrey Hepburn, Marlona Brando, Jamesa Deana. Siła rażenia stylu młodzieży jest tak wielka, że w kolejnej dekadzie to już młodzi ludzie będą decydować o tym, co jest „en vogue”. Do krajów za „żelazną kurtyną” także dociera „powiew młodości”. Z jednej strony młodzież staje się jednym z filarów nowego socjalistycznego państwa. Z drugiej strony PRL-owscy młodzi nie chcą się dać władzy podporządkować. Podchwytują zagraniczne nowinki, chcą wyglądać i zachowywać się jak młodzi ludzi na Zachodzie. Nie jest to łatwe – zdobycie modnego ubrania graniczy z cudem, ale jednocześnie wyzwala niezwykłą kreatywność polskich miłośników mody i stylu.
Podczas zapowiadanego wykładu przyjrzymy się zagranicznym ikonom młodzieżowego stylu oraz zobaczymy jakimi drogami modowe nowinki docierały do Polski. Opowiemy rodzimych „kociakach” i „bikiniarzach” oraz odkryjemy, w jaki sposób zaopatrywali oni swoje szafy w trudnych dla mody czasach.
Zuzanna Żubka-Chmielewska – Historyk sztuki, mody i antropolog kulturowy. Doktorantka w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się historią ubiorów. Uwielbia tropić dawne odzieżowe zwyczaje i badać społeczne i symboliczne znaczenie stroju. Poza realną modą z zapałem analizuje kostiumy filmowe. Czasem szpera w archiwach, ale najbardziej lubi kontakt z ludźmi. Co roku bierze pod opiekę rzesze warszawskich studentów prowadząc wykłady w Viamodzie Szkole Wyższej, Warszawskiej Szkole Reklamy i w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Często dzieli się też swoją wiedza w radiu i telewizji oraz współorganizuje wystawy poświęcone modzie.
wstęp wolny


______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand