Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Promocja albumu: Spotkanie z Mariną Abramović

Gdzie?
Promocja albumu: Spotkanie z Mariną Abramović

Prezentacja albumu fotografii Wojciecha Woźniaka, który był jedynym fotografem towarzyszącym artystce w Polsce w ramach wystawy „The Cleaner” w 2019 r. 
Wstęp do albumu:
"Na początku roku 2019 otrzymałem propozycję dokumentowania wszelkich działań związanych z ogromnym przedsięwzięciem jakim była wystawa Mariny Abramović w CSW „Znaki czasu”. To ogromne wyróżnienie i zaufanie dla mnie, tym bardziej, że byłem jedynym fotografem towarzyszącym artystce w Polsce. W marcu 2019 r. w dniach 4-10 po uprzednim spotkaniu i aprobacie artystki dokumentowałem działania związane z przygotowaniem wystawy, rozmowami z kuratorami, oficjalnymi spotkaniami, wernisażami, konferencją prasowa, spotkaniu autorskim w Jordankach oraz podpisywanie katalogów i książek. Cały ten trudny i bardzo napięty tydzień zaowocował ciekawym i niespotykanym materiałem fotograficznym. Zdjęcia te w znacznej większości poza prezentacją na wystawie „The Cleaner” nie były nigdzie publikowane czy też rozpowszechniane, mają swój bardzo subtelny, niepowtarzalny autorski klimat, tym bardziej, że miałem okazję być z artystką sam na sam. Fotografowanie tak charyzmatycznej osoby jaką jest Marina Abramović wymagało ode mnie pewnych założeń, które bardzo starannie przestrzegałem. Przede wszystkim byłem osobą „niewidoczna i nieinwazyjną” przestrzegałem i nie burzyłem skupienia czy przestrzeni intymnej artystki. Wszystkie fotografie poza jedną, o którą prosiłem Marinę są sytuacyjne i niepozowane. To bardzo interesujący dokument artystyczny. Stąd też zrodził się pomysł wydania tych fotografii w formie albumowej. Album ten nie będzie miał charakteru komercyjnego, zostanie wydany tylko w 100 numerowanych egzemplarzach i nie zostanie przewidziany do sprzedaży."
Wojciech Woźniak ur. 5 maja 1964 r. w Bydgoszczy. Fotografik i muzyk. Absolwent kulturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UKW. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1996 r. fotograf w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1995-2005 współorganizator Przeglądu Fotografii Bydgoskiej (BWA, Bydgoszcz). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. „Outside-Inside” (Młyny Rothera, Wyspa Młyńska, Bydgoszcz, 2006) oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i na świecie. Ważne cykle prac: „Krótka opowieść o miłości i tęsknocie” (2001), „Ogrody wyobraźni (2004), "Droga" (1997-2005), "Pamiątki" (2005), "Przybysz" (2010), "Sentymenty" (2013), „Duży pokój” (2013), „Obecność” (2014), „Codzienne rytuały” (2015), „Still lifes”(2015).
Współzałożyciel i basista zespołów muzycznych: Variete i The Cyclists.
2007 - laureat I nagrody  na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej, ASP, Lwów 
2008 - uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej „Zasłużony dla kultury polskiej”
2016 – II nagroda w konkursie POLYGONUM 4
2017 – nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy
Wstęp wolny


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand