Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Muracki śpiewa Nohavicę

Gdzie?
Muracki śpiewa Nohavicę

Antoni  Muracki - pieśniarz, poeta, kompozytor i muzyk .
Od 1986 roku jest członkiem ZAKR, występował w kabarecie „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z) i telewizyjnych (”Powrót bardów”), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem.
Od 2004 – prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki i kabaretu, czasem jazzu i teatru, oraz własne utwory.
Od ponad 35 lat wykonuje swoje  niebanalne pieśni, próbujące wzruszać i zachwycać, rozśmieszać i zmuszać do myślenia. Bogate w warstwie harmonicznej, posiadają nierzadko urzekającą melodyjność. A poza tym zawsze mają coś do powiedzenia słuchaczowi – o ludziach, emocjach, miłości czy relacjach z drugim człowiekiem. Koncerty artysty to spektakle satyryczno-liryczne, o dużym ładunku emocjonalnym, który niosą  zarówno tekst, muzyka, jak i dojrzałe wykonanie.
Autor  płyt autorskich „Po drugiej stronie” , „Świat do składania” oraz „Za blisko stoisz”, Współpracował ze znakomitościami polskiej sceny, m.in.: Andrzejem Jagodzińskiem, Zbigniewem Wegehauptem , Czarkiem Konradem, Robertem Kuśmierskim /acc./, Pawłem Gusnarem, Wiesławem Wysockim,  Elżbietą Wojnowską czy Bogdanem Hołownią.
Twórczość Antoniego jest różnorodna stylistycznie - od ballady rockowej czy bossanovy do charlestona i ballady jazzowej. Gatunkowy ciężar tekstów, dotyczących kondycji współczesnego człowieka, dystans i ironia autora oraz perfekcja wykonawcza muzyków, biorących udział w koncertach – to elementy charakterystyczne dla tej twórczości.
Czasem sięga po mocniejsze brzmienie, by za chwilę  urzekać melodyjnością kompozycji i niebanalnością harmoniczną.
W latach 2006-2008 , jako założyciel Fundacji Artystycznej TST organizował  Międzynarodowe Spotkania Muzyczne „Pieśni bez paszportu” –  poświęcone piosence  czeskiej, rosyjskiej i francuskiej.
Od 1998 roku związany jest z Jaromirem Nohavicą, będąc tłumaczem Jego pieśni i ich wykonawcą, a w latach 2001-2009 również menadżerem artysty w Polsce. W 2008  powstał spektakl złożony z piosenek Nohavicy, ze znakomitą obsadą wykonawców, zwieńczony platynowym albumem „Świat wg Nohavicy” .
W 2013 artysta bierze udział w koncercie –„Bardowie epoki PRL- u wczoraj i dziś” w Teatrze Polskim w Warszawie, z udziałem Andrzeja Seweryna, Jacka Kleyffa, czy Michała Tarkowskiego. Śpiewa pieśni Okudżwy, Kryla i własne. Powstaje CD i DVD, jako zapis tego koncertu.
W roku 2016 wychodzi płyta „Muracki śpiewa Nohavicę”, która wieńczy dwudziestoletnią współpracę obydwu artystów. W tym też roku Muracki odbywa międzynarodowe tournee artystyczne z projektem „Ziemia Wysockiego”, gdzie śpiewa swoje tłumaczenia rosyjskiego barda. Jest jedynym artystą z Polski w tym międzynarodowym przedsięwzięciu, śpiewanym w pięciu językach. Trasa koncertowa prowadzi przez Krym, do Moskwy, Mińska w Białorusi, po Pragę, Wiedeń, Brno i Bratysławę, łącznie 16 koncertów. Za granicą śpiewa też swoje ballady na wielkim festiwalu pieśni autorskiej w Białorusi Bard Rybałka.
W maju 2016 , w studiu koncertowym Polskiego Radia Gdańsk nagrywa na żywo materiał na kolejną płytę /album/ z zespołem, która ukazała się na wiosnę 2017 roku.
W 2009 bierze udział w koncercie „20-lecie wolności” w Pradze, obok Lao Che, Kapeli ze Wsi Warszawa, zespołu Czechomor i Jaromira Nohavicy, w  godzinnym programem autorskim.
W Brnie 2016 roku powstała płyta w pięciu językach pt. „Okudżawa w świecie”, gdzie Antoni Muracki śpiewa trzy pieśni mistrza po polsku, obok wykonawców z Rosji, Czech, Ukrainy, Niemiec i Białorusi. Jest jedynym Polakiem, zaproszonym do tego międzynarodowego projektu.
Na przełomie października i listopada 2016 roku odbywa tournee : Berlin, Praha, Warszawa, Gdańsk, Wiedeń, Bratysława, Preszow, Mińsk Białoruski, Witebsk z cyklem koncertów, gdzie śpiewa pieśni własne oraz przetłumaczone przez siebie, autorstwa Nohavicy, Kryla, Wysockiego, Okudżawy i Rozenbauma. Nagrywa trzy programy telewizyjne w Białoruskiej telewizji. Bierze udział w prestiżowym Festiwalu „Witebski listopad”
Ponadto Antoni Muracki wydaje płyty innych wykonawców pieśni artystycznej i autorskiej.
W 2017 roku wydanie  podwójnej płyty z projektu Okudżawa –Wysocki, w międzynarodowym towarzystwie.
Rok 2018 to dwie płyty autorskie :  podwójny album live „Pod czerwonym księżycem” i studyjny : „Poezja już tutaj nie mieszka”.
W latach 80-tych związany z opozycją artystyczną. Wiele koncertów na warszawskich uczelniach i w stanie wojennym. Już 6 stycznia 1982, w pracowni rzeźbiarskiej p. Zbrożyny wielki podziemny koncert solowy, na Sadach Żoliborskich, w którym uczestniczyli najwięksi twórcy polskiej kultury/ Janda, Olbrychski, Bogusław Kaczyński, Gustaw Holoubek, etc./.
W 2018 cykl 5 koncertów „Warszawskie Kościoły Wolności” oraz 5 plenerowych koncertów pod lipą przy Kościele św.Jakuba.
W 2019 nagrywa w Radiu Gdańsk program „Muracki śpiewa Karla Kryla”, na który składa się 14 pieśni czeskiego barda /12 w nowych własnych tłumaczeniach/. Należy się spodziewać kolejnej płyty w tym  roku.
W marcu tego roku ukazał się drugi tom „Wierszy i piosenek” Antoniego Murackiego, 300-stronicowa niemal książka, zawierająca dorobek dwóch ostatnich lat pracy twórczej. Pierwszy taki tom /278 str./ ujrzał światło dzienne w 2013 roku. Tom wierszy uzupełnia suplement, w postaci tomiku poetyckiego „ Wiersze pod prąd”, zawierający wiersze „niepokorne”, o ostrym przesłaniu i polityczno-społecznym zacięciu.
W marcu 2019 Stowarzyszenie SAWP uhonorowało Antoniego Murackiego nagrodą jubileuszową za 35-lecie działalności artystycznej.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand