Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Mini-rozmówki

Gdzie?
Mini-rozmówki

Informacje od Organizatora:
Zapraszamy do udziału w nieodpłatnych warsztatach w ramach realizacji projektu Pameli Bożek MINI-ROZMÓWKI.
PIERWSZE SPOTKANIE 5 lipca (piątek) 2019 w godzinach od 15:00 do 20:00, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, ul. Gdańska 3
Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany ponadpokoleniowym i międzykulturowym Twoja perspektywa jest ważna i cenna! Jesteś mile widziana! Jesteś mile widziany!
Jeśli któreś z poniższych określeń/doświadczeń jest Ci bliskie – przyjdź! Potrzebujemy Twojego głosu.
•    jesteś uczennicą/uczniem szkoły średniej
•    jesteś osobą po 60 roku życia
•    samodzielnie wychowujesz dziecko
•    mieszkasz w Bydgoszczy od niedawna
•    język polski nie jest Twoim pierwszym językiem
•    jesteś osobą z niepełnosprawnością
Efekty wspólnej pracy zostaną zaprezentowane podczas wystawy 26 lipca 2019 o g. 17 przy Gdańskiej 3 w Bydgoszczy.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdtE4xN-4MQ--8rQvmjjnLjk8m90-FyyJySGrUWkyS51Ts_6A/viewform
SZCZEGÓŁY PROJEKTU:
Mini-Rozmówki polsko-czeczeńskie/czeczeńsko-polskie to artystyczny projekt partycypacyjny realizowany w ramach rezydencji Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Zakłada ścisłą współpracę z mieszkankami i mieszkańcami Ośrodka dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Grupie - miejscowości oddalonej o 60 kilometrów od Bydgoszczy.
Jako artystka-rezydentka i autorka projektu chciałabym zaprosić do udziału osoby, które będą współtworzyć grupę polskojęzyczną - mieszkanki i mieszkańców Bydgoszczy,gotowe/gotowych, by dzielić się swoim osobistym doświadczeniem miasta.
Być może pamiętacie serię wydawniczą mini-rozmówek. To zbiór prostych zwrotów dostosowanych do codziennych sytuacji, począwszy od zakupów, przez kontakty ze służbą zdrowia, instytucjami opiekuńczymi i edukacyjnymi, transportem publicznym, dostępem do wydarzeń kulturalnych, aż po poznanie możliwości otrzymania pomocy i wsparcia w kraju, którego język lokalny jest nam obcy, w mieście, którego jesteśmy początkującymi użytkowniczkami/użytkownikami.
Mini-rozmówki polsko-czeczeńskie/czeczeńsko-polski to forma wzajemnego wsparcia, poznania i co najważniejsze - zrozumienia. Migranci i migranci oczekujący w Polsce na przyznanie ochrony międzynarodowej, znanej jako status uchodźczyni/uchodźcy pochodzą najczęściej z Czeczenii. Oczekują wraz z rodzinami w ośrodkach zlokalizowanych z dala od dużych miast, choć paradoksalnie to w nich mają największe szanse na poznanie polskiej kultury, dostęp do działań integracyjnych, pomocy prawnej, pracy.
Projekt zakończy się publikacją mini-rozmówek w wersji papierowej i elektronicznej, a dokumentacja projektu zostanie zaprezentowana  na wystawie podsumowującej rezydencję, której wernisaż planowany jest na 26 lipca 2019 roku.
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy stanie się w lipcu, na czas mojej rezydencji, placówką dialogu. Będziemy pracować wspólnie - grupa polskojęzyczna i grupa czeczeńskojęzyczna, tworzona przez uchodźczynie i uchodźców z Grupy. Wsparcia w porozumieniu udzieli nam tłumaczka Khedi Alieva.
Poniższy formularz pomoże stworzyć grupę osób, których doświadczenia są możliwie najbardziej zróżnicowane - zależy mi na reprezentacji różnych grup mieszkanek i mieszkańców - młodych dorosłych, uczennic i uczniów szkół średnich, studentek i studentów, osób z doświadczeniem rodzicielstwa lub opieki nad małymi dziećmi, osób z niepełnosprawnością (zapewnimy tłumaczenie na Polski Język Migowy), osób po 60 roku życia - emerytek i emerytów, aktywistek i aktywistów, osób pracujących w służbie zdrowia, osób z doświadczeniem migracji, dla których język polski jest językiem obcym.
Wierzę, że będzie to twórcze, inspirujące spotkanie, które ujawni spektrum doświadczeń, a także zwiększy dostęp migrantów i migrantek do satysfakcjonującego, bezpiecznego użytkowania miasta, jednocześnie poszerzając kompetencje mówienia o sobie i swoich potrzebach w sposób, który będzie usłyszany i zrozumiany.
Bardzo serdecznie zapraszam Was do wypełnienia formularza.
Z wybranymi osobami skontaktuję się osobiście, pierwsze spotkanie planowane jest na piątek, 5 lipca 2019.
Pamela Bożek
W ramach Programu Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy
Kuratorka: Danka Milewska


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand