Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Ba:zel CZ / Alder&Ash Can / Foonyap Can / Altimate / DNS

Gdzie?
Ba:zel CZ / Alder&Ash Can / Foonyap Can / Altimate / DNS

wstęp 10 zł


ba:zel
jest elektroakustycznym duetem z Pragi z grą „na żywo” na pianinie, flecie, gitarze basowej i na syntezatorch. Beaty można opisać jako post-techno/dub/grime, a sopran wokalistki od "podstępnego i zdradliwego" (Starter) do "delikatnego i eterycznego" (Strobo). Członkami ba:zel są Ewelina Chiu (wokal, fortepian, syntezator, flet) i Daniel Vlček (perkusja, syntezatory, gitara basowa / śpiew). Ewelina jest muzykiem z polsko-chińskimi korzeniami urodzonym w Łodzi, a dorastająca w Ameryce Północnej. Daniel jest czeskim artystą, znanym jako malarz abstrakcji geometrycznych.
Duet powstały w roku 2014, gra wiele koncertów, podczas których wykorzystuje swoje własne projekcje wizualne. Jest określany jako "postmodernistyczny dialog audiowizualny [...] łączący dwa różne światy, dwa bieguny włączone do jednego mocnego rytuału (Beehype)”. Ich debiutancki album "eye draw (s) the line (2016)" został opisany jako "mroźny minimalizm (Beehype), electro nightmare pop (AlterEcho)” lub jako "muzyka (for sleep-deprived ravers) dla bezsennie bredzących (180 AM Collective)."
​W ciągu ostatniego roku ba:zel współpracował z autorką dokumentów filmowych Andrea Culková, komponując trzy utwory do jej najnowszego filmu, H*ART ON. W sierpniu 2016 ba:zel był jednym z sześciu zespołów nominowanych do Czechingu, projektu prowadzonego przez krajowe czeskie radio, który stara się wspierać muzykę alternatywną i upowszechnić ją za granicą. W ramach tego projektu, ba:zel został wybrany jako projekt muzyczny z największą szansą powodzenia za granicą według czeskich słuchaczy. W tym roku ba:zel został również zaproszony do skomponowania dźwięku do wirtualnego projektu czeskiej galerii "Nashledanou".
ALDER & ASH
Alder & Ash to wiolonczela w swoich absolutnych ekstremach ciszy i przemocy. Pochodzący z Montrealu instrumentalista Adrian Copeland łączy ze sobą pierwiastki współczesnej muzyki klasyczne, noise, doom i eksploruje dychotomie minimalizmu i maksymalizmu, spokoju i kakofonii, terroru i chaosu. Utwory Copelanda są komponowane specjalnie na wiolonczelę, przy wykorzystaniu wszystkich niezwykłych możliwości tego instrumentu. Nie chodzi tu tylko o typowe gładkie legato czy pizzicato, ale o wiele poszerzonych technik, takich jak scordatura (rozstrojenia strun), col legno (uderzanie strun smyczkiem), ponticello (metaliczne, przenikliwe wydźwięki) czy perkusyjne dźwięki wydobywane przy pomocy samej wiolonczeli.
Projekt opiera się na szerokich, nieortodoksyjnych inspiracjach, które ujawniają się w gotowych kompozycjach. Podczas gdy muzyka zakorzeniona jest w klasycznym minimalizmie i post-rocku, to odnaleźć w niej można też wpływy black metalu, industrialu, klasycznego muzycznego impresjonizmu i ambientu.
Pierwszy album Alder & Ash, Psalms for the Sunder (2016) jest w całym swoim założeniu ekspresywny i instynktowny; zagłębia się w niespodziewane struktury i muzyczne idee – od górnolotnych i kakofonicznych po bardziej subtelne i nostalgiczne. Tak jak sugeruje tytuł, Psalms to studium schyłku i upadku, ale w których można odnaleźć nie tylko kakofonię, przemoc i rozkład, ale także piękno i spokój. Wkrótce po wydaniu tej płyty amerykańska wytwórnia Lost Tribe Sound podpisała z Copelandem kontrakt na drugi album i ponownie wypuściła debiutanckie wydawnictwo jako część swojej limitowanej serii subskrypcyjnej. Druga płyta projektu, zatytułowana Clutched in the Maw of the World, została wydana w lipcu 2017. Kontynuuje ona pomysły zawarte na Psalms, ale posuwa je dalej, eksplorując nowe tekstury i idee, rozszerzając granice wcześniejszych dokonań Copelanda. Wiosną 2018 roku ujrzy światło dzienne kolejna pozycja w dyskografii Alder & Ash – Woven of Breath.
FOONYAP
„...pełna napięcia i doskonale przygotowana mieszanka dusznej elektroniki, smyczków i wokali, od której bije blask odważnej, wręcz wulkanicznej wspaniałości” – The FADER
„...tajemniczy, oryginalny i wielki debiut” – Toronto Star
Urodzona w Calgary FOONYAP jest wykształconą klasycznie skrzypaczką, której gra charakteryzuje się niepowtarzalnym brzmieniem. Współpracowała z takimi projektami czy muzykami jak Woodpigeon czy Art Bergmann. Jej ostatnie solowe wydawnictwo Palimpsest jest terapeutycznym pojednaniem się z jej chińsko-katolickim dziedzictwem i intensywną edukacją muzyczną z czasów dzieciństwa. Zapadający w pamięć, ambitny album z eksperymentalnym folkiem, posiada „charakterystyczne brzmienie, które oscyluje pomiędzy wibrującymi kołysankami i pierwotnymi porywami serca” (Discorder), przywodząc skojarzenia z twórczością Björk, Braids, Lhasy czy Kate Bush. CBS określiło tę płytę jako „oszołamiające, kolosalne dzieło, które jest w takiej samej mierze niepokojące, jak i urzekające.” Palimpsest przyciągnął uwagę odbiorców w całej Kanadzie, a w rankingu Toronto Star na najlepszą płytę roku 2016 zajął 6 pozycję.
Ukoronowaniem licznych koncertów FOONYAP było zaproszenie na takie wydarzenia, jak Canadian Music Week, Sled Island i Pop Montreal. Jej występy zyskały uznanie publiczności – doceniono zapętlone brzmienia jej skrzypiec i mandoliny, a przede wszystkim sam głos artystki, który tworzy „pełne tekstur złożoności,” które podkreślają jej „wyjątkowy i potężny głos” (The Reflector). Zwrócono na nią uwagę również w innych krajach – wystąpiła podczas showcase'u kanadyjskich artystów na Reeperbahn, a jej nowa płyta ukaże się nakładem szkockiego labelu Song, by Toad.
W czerwcu 2017 roku ukazała się Apropos, EP z czterema remiksami utworów z Palimpsest. Canadian Beats zrecenzowało to wydawnictwo jako „muzyczną galerię zawierającą cztery okruchy współczesnej sztuki przetransponowanych w muzykę”, a sama EP pięła się w rankingach list przebojów muzyki elektronicznej, osiągając na jednym z nich 2 pozycję. Czy to dzięki mrocznym pejzażom dźwiękowym, które były odbiciem niespokojnej tęsknoty czy też dzięki potężnym elektronicznym otchłaniom, będącym wyrazem bolesnych przemian w życiu artystki, utwory FOONYAP to międzypokoleniowy dokument poszukiwań, który wyłonił się z pełnego mroku świata wypełnionego rygorystycznymi strukturami i wyjątkowo wysokimi standardami.


Po Koncertach Zapraszamy na afterparty w klimatach Deep IDM Electronica Dubstep Future Beats zagraja Altimejt Bancz oraz DNS


____________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl 
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand