Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Noc Performance 2018

Gdzie?
Noc Performance 2018

SHOW ME SOME LOVE
Tegoroczna edycja Nocy Performance czerpie soki z napotkanego w internecie listu przypisywanego Albertowi Einsteinowi o zwróceniu uwagi na miłość i o tym, by w czasach kryzysu ludzkości odżywiać się tym właśnie rodzajem energii.
Pokazać miłość – z takim działaniem spotkają się świadkowie performensów, przeprowadzonych przez Léann Herlihy z Irlandii oraz Grzegorza Bożka z Polski
Grzegorz Bożek – urodzony w 1988 r. w Owczarni na Lubelszczyźnie. Mieszka na poznańskim Łazarzu. Rok pomiędzy 2008 – 2009 spędził w Lublinie na Wydziale Artystycznym UMCS. Studia ukończył w 2015 roku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Praktykuje z poezją poruszając się w obszarze malarstwa, tekstu, performance, słuchowiska. W wizualnych i werbalnych zdarzeniach opowiada o osobistym doświadczeniu sytuacji peryferyjnych, dziejących się w międzyczasie, w cieniu wydarzeń politycznych i kulturowych. Równolegle od 2010 roku prowadzi dokumentalne notatki filmowe. Stażysta programu Historia Mówiona w Lublinie.
Léann Herlihy to zajmująca się performance artystka z Irlandii. Jej działania skupiają się na przecięciu niewidzialnych struktur władzy, komentują pozycję kobiecego ciała jako punktu ogniskowego stłumionych historii i politycznych pragnień. Spektakle Herlihy są surowe, ponieważ ogranicza swoje gesty do czystego instynktu cielesnego i improwizacji. Odzież w jej twórczości jest raczej obiektem niż uświęconym kostiumem – jednocześnie ukrywającym i demaskującym artystkę performance. Enigmatyczna w formie, często akcentuje te obiekty w odniesieniu do swojego ciała, badając ich historię, gdy przesiewa ich wielokrotne odczyty. Użycie wytrwałości w praktyce Herlihy podkreśla przesadne wydłużanie się czasu, a całość potęguje symbiotyczna relacja z widzem, gdzie sam akt ciągłej obserwacji sam w sobie staje się zrytualizowanym zachowaniem.
Léann Herlihy ukończyła z wyróżnieniem studia w zakresie rzeźby i świadomości przestrzennej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w 2016 roku. Występowała zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Niemczech, Polsce i na Słowacji, a jej twórczość jest obserwowana i oceniana również w USA.
W 2017 roku otrzymała nagrodę Travel and Training Award przyznawaną przez organizację Arts Council of Ireland, a także Travel Award oraz SIAP (Program Pomocy dla Artystów) przyznawany przez organizację Arts Council of Northern Ireland.
www.leannherlihy.com
Kuratorka: Danka Milewska
23.06.2018, godz. 18.00
ul. Gdańska 20


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand