Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Pod hiszpańskim niebem

Gdzie?
Pod hiszpańskim niebem

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
José Maria Florêncio dyrygent
Isaac Albéniz (1860-1909) – Suita hiszpańska op. 47
Joaquín Rodrigo (1901-1999) – Concierto de Aranjuez
Manuel de Falla (1876-1946) – El amor brujo
Joaquin Turina (1882-1949) – Danzas fantásticas op. 22
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29
KONCERT Z NIANIĄ
Na czas trwania koncertu będzie można zostawić dzieci (od 3 do 7 roku życia) pod opieką wykwalifikowanych animatorów z UKW.
Prosimy o zgłoszenia najpóźniej jeden dzień przed koncertem. Bilety dla dzieci w cenie 1 zł będą do odbioru w kasie biletowej FP.
Kultura muzyczna Hiszpanii należy do najstarszych w Europie. Cechą charakterystyczną muzyki hiszpańskiej jest specyficzne zróżnicowanie regionalne, wynikające z przemieszania kulturowego kraju na przestrzeni wieków, stąd słychać w niej napływowe elementy orientalne arabskie i żydowskie, czy też cygańskie. Płyną z niej kipiąca energia, pasja, kolor, wszystkie odcienie miłości i namiętności. Tak jak Hiszpanie są otwarci w przekazywaniu uczuć, to taka jest też ich muzyka. W ten piątek zatem na jej wielbicieli czeka prawdziwa muzyczna fiesta.
Na wstępie Albéniz, jedna z ważniejszych postaci w historii muzyki hiszpańskiej, który przyczynił się do wykreowania kompozytorskiej i pianistycznej hiszpańskiej szkoły narodowej. Jego Suite Española składa się przede wszystkim z tańców, pochodzących z różnych prowincji Hiszpanii. Stąd charakterystyczne nazwy części: Grenada, Andalusa, Cataluna, itp., których aranżacje najczęściej grają gitarzyści klasyczni.
Po czym kolejny wielki kompozytor hiszpański Rodrigo i jego bodajże najsłynniejszy koncert gitarowy w historii. To Concierto de Aranjuez, który bezsprzecznie przyniósł mu największą sławę w świecie. Tytuł nawiązuje do miejscowości k. Madrytu, gdzie znajduje się pałac królewski, jedna z oficjalnych rezydencji monarchów hiszpańskich.
Następnie muzyka baletowa Czarodziejska miłość (El amor brujo) Falli, zaliczanego do czołówki kompozytorów europejskich I poł. XX w. Utwór El amor brujo został zamówiony w 1914 jako gitanería (utwór cygański) przez Pastorę Imperio, andaluzyjską Cygankę, tancerkę flamenco, którą wówczas fascynowała się cała Hiszpania. Uważa się, że Falla tym utworem wprowadził muzykę hiszpańską i cygańską w sferę muzyki artystycznej.
Ostatni utwór koncertu należy do Turina, również przedstawiciela narodowej szkoły hiszpańskiej. Tworzył w dużej mierze pod wpływem francuskiego impresjonizmu oraz hiszpańskiej muzyki ludowej, w tym andaluzyjskiego folkloru. Danzas fantásticas są najbardziej znanym dziełem kompozytora.
Gitara – trudno wyobrazić sobie muzykę hiszpańską bez tego instrumentu. Solista Łukasz Kuropaczewski jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Piotra Zaleskiego oraz Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore (klasa Manuela Barrueco). Występował z recitalami w Polsce, wielu krajach Europy, a także na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku oraz Panamie. Artysta jest wziętym wykładowcą gitary. Prowadzi też kursy i lekcje mistrzowskie. Więcej>>
W hiszpańskie klimaty poprowadzi maestro José Maria Florêncio, dyrygent rodem z Brazylii, który za miejsce swego stałego pobytu wybrał Polskę (od 1985); szczyci się też polskim obywatelstwem. Sprawuje obecnie funkcję stałego gościnnego dyrygenta Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, zespołu Filharmonii Pomorskiej, z którym współpracuje od przeszło 10 lat.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand