Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

130 lat komunikacji miejskiej w Bydgoszczy

130 lat komunikacji miejskiej w Bydgoszczy

Miasto Bydgoszcz, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy, MZK Bydgoszcz oraz ZDMiKP serdecznie zapraszają na obchody 130. rocznicy uruchomienia w Bydgoszczy komunikacji miejskiej.
Obchody odbędą się w sobotę 2 czerwca. W tym dniu, decyzją Rady Miasta, przejazdy wszystkimi liniami bydgoskiej komunikacji miejskiej będą BEZPŁATNE!
Dla uczestników wydarzenia przygotowujemy wiele atrakcji. Większość jest jeszcze w fazie przygotowywania i ustalania, będziemy Państwa o nich stopniowo informowali.
Stopniowo poszerzana będzie również lista naszych partnerów i sponsorów, w tej chwili w tej grupie jest już Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich oraz Grupa Irex-Trans.
Głównymi elementami obchodów rocznicowych będą dwie wystawy taboru, które odbędą się w godzinach 10-14:
- Wystawa zabytkowych autobusów na parkingu przed halą Łuczniczka i lodowiskiem Torbyd. W zlocie weźmie udział około 15 autobusów, reprezentujących wszystkie etapy rozwoju tego środka transportu, od czasów międzywojennych (najstarszy autobus który nas odwiedzi wyprodukowany został w 1938 r.), przez okres PRL po czasy współczesne, reprezentujących wszystkie najbardziej znane i zasłużone w bydgoskim transporcie marki: Jelcz, San, Autosan, Ikarus, Mercedes, Solaris, Volvo, Solbus. Do Bydgoszczy zjadą autobusy ze wszystkich stron Polski, najdłuższą odległość do pokonania, którą będzie miał jeden z zabytkowych autobusów wyniesie ponad 500 km w jedną stronę :)
- Wystawa taboru tramwajowego MZK Bydgoszcz na pętli Babia Wieś, również w godzinach 10-14, gdzie zobaczyć będzie można tabor tramwajowy ze wszystkich epok, w tym najstarszy w Polsce czynny tramwaj elektryczny z 1896 r., czy najnowszy niskopodłogowy Swing z bydgoskiej PESY
Obie wystawy dzielić będzie odległość około 500 m. Planujemy połączyć je specyficznym środkiem transportu (więcej szczegółów wkrótce). Oprócz zabytkowych autobusów na parkingu przed Łuczniczką czekać będzie na Państwa również kilka innych atrakcji, o których informować będziemy w miarę ich ustalania.
O godz. 14:00 zabytkowe autobusy wyruszą na uroczystą paradę ulicami miasta. W tym roku planujemy m.in. przejazd Trasą Uniwersytecką pod górę, a trasę parady poprowadzimy m.in. przez Wzg. Wolności, Szwederowo, Śródmieście, Dzielnicę Muzyczną i Skrzetusko. Dokładna trasa przebiegu zostanie wkrótce podana.
Po paradzie autobusy powrócą pod Łuczniczkę, skąd ok. godz. 15:00 ruszą linie specjalne. O tej godzinie rozpoczną się drzwi otwarte w zajezdni autobusowej MZK Bydgoszcz, gdzie chętnych zawiezie z Łuczniczki jedna z linii specjalnych. Trasa drugiej linii specjalnej, również obsługiwanej taborem uczestniczących w zlocie, jest w fazie ustalania.
Oprócz linii specjalnych, przy współpracy z ZDMiKP oraz firmą A. Lemańskiego planujemy przedłużenie do hali Łuczniczka linii turystycznej 100. Tego dnia linia 100 (Hala Łuczniczka – Stare Miasto – Myślęcinek) będzie prawdopodobnie obsługiwana przez aż cztery zabytkowe autobusy nieuczestniczące w zlocie, a kursować będzie przez cały dzień z częstotliwością ok. 15 minut. Łącznie z autobusami linii 100 w obsłudze wydarzenia uczestniczyć będzie więc prawie 20 autobusów!
Ponadto, w celu poprawienia dojazdu pod halę Łuczniczka, wzrośnie częstotliwość kursowania linii „za T2”, która kursować będzie co 15 minut.
Zakończenie kursowania linii specjalnych, linii 100 oraz całego wydarzenia pod halą Łuczniczka zaplanowaliśmy na godz. 19:00.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand