Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Marek Świetlik: Sacrum i profanum

Gdzie?
Marek Świetlik: Sacrum i profanum

Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej zaprasza na wystawę malarstwa Marka Świetlika. Wernisaż odbędzie się 23 lutego o godz. 18:00 w Salonie Hoffman KPCK. Wstęp wolny.
Wystawa potrwa do 28 marca 2018.
Zaczął od sacrum. Gdy w 1993 roku z bazyliki kołobrzeskiej zniknęło Ukrzyżowanie, raptem zdecydował, że taki sam obraz namaluje. To był jego pierwszy artystyczny akt twórczy: skopiował obraz z reprodukcji, jaką lokalna prasa zamieściła wraz z ogłoszeniem o kradzieży starożytnego dzieła. I od razu poszedł na całość, bo format był kolosalny jak na początkującego amatora – 157 na 116 cm. Trafił w sedno: jury Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Ociepki w Bydgoszczy w 1996 roku postawiło go obok zwycięzcy. Aleksander Jackowski z zachwytem wyjaśniał pozycję dzieła w konkursowym rankingu: “Dramatyczny, niesamowity w sile ekspresji obraz Golgoty Marka Świetlika. Cóż za siła, odwaga posłużenia się czernią, która jest i kolorem, i znakiem męki, i grozą chwili najstraszniejszej, o której boimy się myśleć – śmierci Chrystusa”. Marek Świetlik mieszka w Kołobrzegu.
Zbigniew Chlewiński


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand