Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

małe ANIMOCJE: Hokus-pokus, Albercie Albertsonie, reż. Torill Kove

Gdzie?
małe ANIMOCJE: Hokus-pokus, Albercie Albertsonie, reż. Torill Kove

Wielokrotnie nagradzana reżyserka, pisarka, animatorka i ilustratorka. Urodzona w 1958 r. w Hamar (Norwegia), w 1982 przeniosła się do Montrealu (Kanada), by podjąć studia na McGill University (tam obroniła magistra z urbanistyki). Studiowała również animację na Concordia University, gdzie zdobyła Kodak Awards za swoje pierwsze filmy "All You Can Eat", "Fallen Angel" i "Squash and Stretch". Zilustrowała siedem książek dla dzieci.
W 2000 roku jej film "My Grandmother Ironed the Kingʼs Shirts" (koprodukcja ze Studio Magica z Oslo) był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film animowany. W 2007 roku Oscara otrzymał jej kolejny krótki metraż – "The Danish Poet" (koprodukcja z Norway Mikrofilm AS). The Danish Poet otrzymał również Genie Award. Jego narratorką jest Liv Ullmann. Krótki metraż "Me and My Moulton" ("Ja i mój rower", koprodukcja z Mikrofilm) przyniósł reżyserce kolejną oscarową nominację.
"Hokus-pokus, Albercie Albertsonie" to jej debiut pełnometrażowy.
Gunilla Bergström
Szwedzka autorka książek i ilustratorka. Urodzona w 1942 roku w Goteborgu. Początki jej kariery związane były z dziennikarstwem. Pracowała dla gazet takich jak: Aftonbladed oraz Dagens Nyheter. Jako autorka książek dla dzieci zadebiutowała w 1971 roku. Jest najbardziej znana z serii książek o Albercie Albertsonie, która po raz pierwszy została wydana w 1972 roku. Do 2007 roku wydała 25 książek z tej serii, którą przetłumaczono na 29 różnych języków i sprzedano w ponad 8 milionowym nakładzie. Swoje inspiracje czerpie z codziennych, życiowych historii. Ponadto interesuje się psychologią oraz ludzkimi zachowaniami, które próbuje zawrzeć w swoich książkach. Opisuje siebie jako bardzo „czepialską”, jeśli chodzi o sztukę pisania. Sama ilustruje swoje książki, ale równie często współpracuje z innymi. Obecnie jest właścicielką spółki Book-Maker, która posiada licencję na serię o Albercie Albertsonie. Licencja została rozszerzona dla produkcji teatralnych i telewizyjnych, maskotek, lalek, puzzli oraz gier komputerowych. Uważa, że: Nie ma nic złego w komercyjności znanych rzeczy, ale musimy być ostrożni, co do tego komu sprzedajemy licencje. Obecnie mieszka w Sztokholmie. Zimy spędza w zachodniej Afryce, skąd pochodzi jej mąż.
W 2012 Gunnila Bergström została odznaczona medalem Illis Quorum przez szwedzki rząd za wkład w tamtejszą kulturę.
Wstęp 5 PLN
"Hokus-pokus, Albercie Albertsonie", reż. Torill Kove, Norwegia, 2013, 72 min,
Kategoria wiekowa: 4+
To jest Albert Albertson. Lat sześć. Albert marzy o tym, by mieć psa. Właśnie takiego, jakiego ma magik z sąsiedztwa. A może by tak użyć magii i w ten sposób spełnić swoje największe marzenie? A więc hokus-pokus, Albercie Albertsonie...
Albert marzy o posiadaniu psa, ale jego tata uważa, że na to zdecydowanie za wcześnie. Chłopiec jest przekonany, że do spełnienia marzenia można użyć magicznych sztuczek, w których świat wprowadza go zaprzyjaźniony iluzjonista. Okazuje się jednak, że to nie takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Wspaniała przygodowa animacja dla najmłodszych oparta na bestsellerowej serii książek o Albercie Albertsonie autorstwa Gunilli Bergström.
"Hokus-pokus, Albercie Albertsonie"
To filmowa wersja przygód przedszkolaka znanego dzieciom z serii książek Gunilli Bergström (Wyd. Zakamarki). Pisarka i jednocześnie autorka ilustracji otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień. Przygody Alberta przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i rozeszły się w przeszło ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami. "Hokus-pokus, Albercie Albertsonie" to opowieść o dorastaniu, o odpowiedzialności, o magii i o tym, że marzenia się spełniają w najmniej oczekiwany sposób.
W 2012 roku minęło 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons Åberg. Z tej okazji Gunilla Bergström uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis Quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand