Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Wernisaż wystawy "Droga ku nieznanemu..."

Gdzie?
Wernisaż wystawy "Droga ku nieznanemu..."
 "Droga ku nieznanemu... Śladami wyprawy Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki."

 wstęp wolny

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy we współpracy z Adamem Piekarskim - członkiem Narodowego Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie, Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian oraz Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego, podróżnikiem i autorem wydawnictw o tematyce indianistycznej, od wielu lat promującym tubylcze kultury Ameryki Północnej w naszym mieście.

Tematem ekspozycji jest znane wydarzenie z lat 1804-1806 amerykańskiej  historii: wyprawa Meriwethera Lewisa i Williama Clarka nad Pacyfik. Z wydarzeniem tym związany jest ważny fakt zakupu w 1803 roku przez Stany Zjednoczone francuskiej prowincji Luizjany. Ekspedycja Lewisa i Clarka trwała od 14 maja 1804 roku do 23 września 1806 roku. Była to pierwsza udana wyprawa na zachodnie tereny państwa. Dwaj badacze wyruszając w kierunku Pacyfiku wkraczali na niezbadany dotychczas teren, który zamieszkiwały jedynie indiańskie plemiona, z których wiele nigdy nie miało kontaktu z białym człowiekiem. Termin wernisażu wystawy związany jest z 210 rocznicą zakończenia ekspedycji.

Latem 2014 roku Adam Piekarski udał się w trzymiesięczną podróż po Stanach Zjednoczonych śladami wyprawy Lewisa i Clarka. Na wystawie zaprezentowano część bogatej dokumentacji fotograficznej będącej pokłosiem tej podróży, przedmioty dotyczące charakteru wyprawy oraz artefakty kultury materialnej indiańskich plemion obszaru górnej Missouri. Zarówno fotografie, jak i eksponaty zaopatrzone są w wyczerpujące komentarze autorstwa Adama Piekarskiego.

Celem wystawy jest przedstawienie ważnego wydarzenia z historii Ameryki w kontekście relacji pomiędzy cywilizacją euroamerykańską, a tubylczymi kulturami Ameryki Północnej. Zamiarem autorów ekspozycji jest nie tylko pogłębienie wiedzy historycznej, ale również wzbudzenie  w widzach muzealnych  postawy tolerancji wobec innych kultur, w sytuacji gdy obszary międzykulturowej styczności zawężają się systematycznie, a samo zjawisko upowszechnia się dotykając praktycznie wszystkich społeczności, niezależnie od kontynentu.

Wystawa poprzez zaprezentowane fotografie, mapy, przedmioty oddające charakter ekspedycji oraz tubylcze artefakty nie tylko zobrazuje epokowe wydarzenie z historii Stanów Zjednoczonych, ale także ukaże materialny dorobek wielu plemion, które członkowie ekspedycji napotkali na swej drodze podczas wędrówki nad Pacyfik.

Maria Flinik-Huryn, Adam Piekarski
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand