Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Via Dolorosa Misterium Męki Pańskiej

Gdzie?
Via Dolorosa Misterium Męki Pańskiej
"VIA DOLOROSA to misterium słowno-muzyczne oparte na fragmentach pasyjnych Ewangelii oraz Stabat Mater włoskiego kompozytora doby baroku, Giovanniego Battisty Pergolesiego. Prezentuje ono dramat Ukrzyżowanego na tle rozpaczy Jego Matki. W przeciwieństwie do tradycyjnej Drogi Krzyżowej, misterium VIA DOLOROSA nie skupia się jedynie na Męce Zbawiciela. Jest raczej próbą pokazania jej poprzez dramat cierpień Matki, tak trafnie opisanych przez średniowiecznego mnicha Jacopone da Todi w sekwencji Stabat Mater. Ten łaciński tekst stał się inspiracją dla kompozytorów niemal wszystkich epok. "Zestawiliśmy z niezwykle oszczędną, wręcz ascetyczną, interpretacją wersetów pasyjnych, zaczerpniętych ze wszystkich czterech Ewangelii. Przeplatają się one z poszczególnymi częściami dzieła Pergolesiego, nie będąc jednak bezpośrednim, dramaturgicznym nawiązaniem do nich. Biblijny opis Drogi Krzyżowej potraktowaliśmy tu niemal jak suchą, dziennikarską relację. Samą tragedię biczowania, koronowania cierniem i wreszcie krzyżowania, przeżywamy poprzez cierpienia Matki. Jej milczącą rozpacz i ból wyrażony w różnorodności dynamicznej i agogicznej muzyki Giovanniego Battisty" - wyjaśnia dyr. Maciej Puto, autor scenariusza, który będzie czytał biblijne wersety pasyjne wraz z Mieczysławem Franaszkiem. Mieczysław Franaszek związany jest z Bydgoszczą prawie 15 lat "Znakomity warsztat aktorski, ciekawa sceniczna indywidualność, precyzyjne prowadzenie postaci, bezsprzeczny talent i świetnie ustawiony głos - tak piszą recenzenci o aktorze Teatru Polskiego. Od 2007 M. Franaszek współpracuje także z bydgoską Galerią Autorską Jana Kai i Jacka Solińskiego. Od 2011 wykłada w naszej Akademii Muzycznej.
Partie solowe "Stabat Mater" zaśpiewają - wyjątkowy sopran koloraturowy Aleksandra Olczyk, studentka bydgoskiej Akademii, laureatka prestiżowych międzynardowych konkursów wokalnych, wybitnie uzdolniona, niezwykle muzykalna, posiada jak na swój młody wiek bogaty warsztat, repertuar a nade wszystko gorące umiłowanie śpiewu, i dzięki tym cechom bez wątpienia należy do ścisłego grona najlepszych artystów związanych z Bydgoszczą i Akademią; alt - Karolina Makuła jest studentką I roku II stopnia Akademii w Bydgoszczy w klasie śpiewu Hanny Michalak. W latach 2014/2015 była stypendystką rektora dla najlepszych studentów AM w Bydgoszczy. Na deskach operowych zadebiutowała w premierowym spektaklu akademickim Apollo et Hyacinthus Mozarta, wystawionym również na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Ostrawie (Czechy). Ma na swym koncie już wiele koncertów również na estradzie FP.
Dzieło, żyjącego tak krótko, bo zaledwie 26 lat, Pergolesiego jest niezwykle poruszające, piękno dźwięków uwodzi słuchaczy do dzisiaj. Wizerunek Matki Boskiej płaczącej pod krzyżem zainspirował kompozytora do poszukiwań nowych środków muzycznej ekspresji, których doświadczyć możemy podczas słuchania zwłaszcza VI części utworu, Vidit suum. Pergolesi należał do czołowych twórców włoskiej opery komicznej I połowy XVIII w. Urodzony w rodzinie szewców, szybko zapadł na zdrowiu. Przez całe życie chorował na gruźlicę. Przedwczesna śmierć kompozytora to jedna z największych strat dla muzyki światowej.
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand