Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Agnieszka Anioł - Dzikość serc - One-day-exhibition

Agnieszka Anioł - Dzikość serc - One-day-exhibition

Informacje od Organizatora:
Serdecznie zapraszam na wernisaż, który jest jednocześnie... finisażem.
Miejsce: Pracownia, ul. Gawędy 5
Agnieszka Anioł, Dzikość serc
Fowistyczne płótna Agnieszki Anioł wywołują silne emocje związane z oddziaływaniem ekspresyjnej formy. Kontrasty chromatyczne i achromatyczne, ślady dynamicznego gestu nakładania farb i budowania form. Być może artystka posługuje się silnym gestem wynikającym z tematu jej prac. Agnieszka sugeruje w swych obrazach wizerunki zwierząt, przybierających nieraz prawie abstrakcyjne formy. Emocje to chyba klucz do odczytywania tych obrazów. Sama autorka mówi o zwierzętach „…są, szczere, wierne i potrafią kochać”, mówi też, że te cechy zwierząt są ludzkimi cechami, można by chyba powiedzieć, ludzkimi uczuciami i emocjami. Tak wiec to malarstwo ma głęboki humanistyczny przekaz o ile humanizm rozumieć wyłączne w sposób niepejoratywny. Przecież humanizm to też bezwzględne, pozbawione uczuć panowanie nad całym światem zwierząt w imię dobra własnego gatunku albo, co gorsza składnik kultury, a nawet religii. To też bezpardonowe decydowanie o życiu i śmierci, wyrachowane wykorzystywanie zwierząt, nazywanie ich „zasobami”. Agnieszka „Odnajduje w nich (zwierzętach) cechy ludzkie”, a może jest zupełnie odwrotnie, to my poprzez własne emocje zachowaliśmy jeszcze trochę tego pozytywnego, szczerego świata zwierząt w sobie? „W oczach zwierząt nie odnajduję natomiast obłudy czy kłamstwa”, w czyich oczach zatem można się na nie natknąć?
Wystawa Agnieszki Anioł stwarza dla odbiorcy możliwość kontaktu z dzikimi „bestiami” - zamalowanymi farbą płótnami i wizerunkami zwierząt zamkniętymi jakby w klatce - w obcej, kanciastej przestrzeni tak różnej od świata natury. Nam pozostawia odpowiedź na pytania, czy bestiami i czy bycie dzikim jest do końca złe?
Waldemar Malak
Agnieszka Anioł, bydgoszczanka, jest absolwentką Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu. W latach 2013-2014 związana z pracownią Waldemara Malaka. Od 2017 roku maluje w bydgoskiej pracowni „Dekora”. Specjalizuje się w abstrakcyjnym odzwierciedleniu fotografii techniką farby akrylowej. Jej prace inspirowane są rzeźbą, urokliwymi zakątkami miast oraz zwierzętami, w tym szczególnie bliskimi jej sercu końmi.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand