Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Bajka. Krzysztof Maniak, Mikołaj Szpaczyński - wernisaż wystawy

Bajka. Krzysztof Maniak, Mikołaj Szpaczyński - wernisaż wystawy

Wystawa realizowana jest w dwóch miejscach – Jaskini Bajka oraz Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.
Wernisaż jest także podzielony na dwie części.
Pierwsza część otwarcia odbędzie się o godzinie 17.00 w pobliżu Jaskini Bajka. Znajduje się ona w miejscowości Gądecz (gmina Dobrcz) kilka kilometrów od Bydgoszczy (współrzędne: 53.21895229342645, 18.178976536662518). Można skorzystać z transportu zorganizowanego przez Galerię. Zbiórka o godzinie 16.15 przed Galerią Miejską bwa w Bydgoszczy, ul. Gdańska 20. Wyjazd autokarem o 16.30. Zarówno podróż jak i krótki marsz z autokaru do Jaskini uatrakcyjni nam przewodnik opowiadający o procesach geologicznych i powstawaniu jaskiń. Obowiązują zapisy na autokar poprzez adres mailowy: karolinapikosz@galeriabwa.bydgoszcz.pl oraz pod numerem telefonu: 52 339 30 62. Jeśli ktoś chce dojechać własnym transportem to samochód sugerujemy zostawić przy Centrum Rehabilitacji/Środowiskowym Domu Samopomocy (Gądecz 33) i dojść 600 metrów. Rowerem można dojechać prawie do samej jaskini, pozostanie kilkanaście metrów podejścia zboczem dolinki.
Druga część wernisażu po powrocie z Jaskini Bajka do Galerii Miejskiej bwa o godzinie 19.30, gdzie zaplanowaliśmy oprowadzanie po wystawie.
Udział można wziąć w jednej lub obydwóch częściach tego nietypowego otwarcia. Ze względu na położenie Jaskini sugerujemy wygodny strój i buty z solidnym bieżnikiem.
Bajka. Krzysztof Maniak, Mikołaj Szpaczyński
Doświadczanie, powolne, uważne. Czuć napieranie ścian, wilgoć i zapachy, których nie ma na powierzchni. To wielozmysłowe drążenie. Wchodzenie w głąb. Jaskinia jest pierwotnym azylem, międzygatunkowym domem, w którym można poczuć się dobrze, czasem rezygnując z dwunożności na rzecz czterech łap. Rytm dobowy jest zapisany w nas, ale tutaj nie wspiera go wędrówka słońca. Bycie w jaskini to stan pomiędzy bajkowym krajobrazem dzieciństwa, a archetypiczną legendą. Można się tu ukryć, jednocześnie szukając pierwotnych sensów. Oswajając lęki, przekazane przez przodków.
Przestrzeń i lekkość stanowią o ekspozycji w przestrzeni galerii. Bajka jest próbą przeniesienia doświadczenia jaskini, jej gabarytów, jej zapachów. Ale to tylko ślad. Olfaktoryczna prowokacja, by ruszyć w samodzielną drogę odkrywania właściwego miejsca. Galeria jest dla wielu nierozpoznanym punktem na mapie miasta. Czasem obcym, niedostępnym. Podobnie jaskinia, ukryta na miejskich obrzeżach. Zapraszamy do odkrycia fizyczności jednego miejsca – jaskini, poprzez fizyczność drugiego – galerii. Dotkniemy ziemi i trawy. Tego co mokre, i tego, co suche. Za narzędzie niech posłuży własne ciało.
Krzysztof Maniak (ur. 1990) – jego praktyka artystyczna opiera się na działaniach w krajobrazie. Jego prace to najczęściej dyskretne, proste gesty i interakcje z przyrodą, takie jak gładzenie mchu, kory, śniegu, wchodzenie na drzewa, poszukiwanie odległości pomiędzy dwoma drzewami odpowiadającej długości jego ciała. Artysta tworzy podczas wędrówek po lasach, łąkach i wzgórzach w Tuchowie, gdzie mieszka. Miejsca te są zarówno tłem dla jego działań, jak i materiałem tymczasowych instalacji oraz źródłem rekwizytów używanych w performansach. Absolwent Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od czasu obrony doktoratu w 2018 roku związany z Katedrą Zjawisk Sztuki Intermediów na tej uczelni (obecnie prodziekan Wydziału Intermediów). Laureat m.in. 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, Grand Prix V Salonu Wiosennego zorganizowanego przez BWA w Tarnowie oraz X edycji Spojrzeń konkursu organizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. Jego prace można było zobaczyć m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, galerii SALT Ulus w Ankarze, w BWA w Katowicach, BWA w Tarnowie, Galerii Bielskiej BWA, Galerii Biała w Lublinie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK czy w ramach Kongresu Postartystycznego w Sokołowsku.
biogram opracowany na podstawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/spojrzenia-2021
Mikołaj Szpaczyński (ur. 1989) – Absolwent malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2017), obecnie doktorant na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się filmem, rzeźbą i działaniami w przestrzeni. Podstawowym tematem jego twórczości jest wędrówka i wykraczanie poza utarte ścieżki. Dąży do syntezy ciała z bezpośrednio doświadczanym krajobrazem oraz poszukuje perspektywy pozaludzkiej. Laureat wyróżnień w konkursie Młode Wilki 2016, oraz w 13 Konkursie Gepperta (2020). Autor wystaw indywidualnych: Uziemienie w galerii Szarej w Katowicach (2017), Na końcu spojrzenia w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (2019), Bez ustanku w Trafostacji Sztuki w Szczecinie (2019) oraz Ciąg Dalszy w BWA w Katowicach (2021).


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand