Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Bydgoska Masa Krytyczna

Gdzie?
Bydgoska Masa Krytyczna

Informacje od Organizatora:
Jesteśmy pełnoletni! Trudno w to uwierzyć, ale mija 18 lat od pierwszego przejazdu Bydgoskiej Masy Krytycznej. Uczcimy to tradycyjnie – w ostatni piątek miesiąca, 28 stycznia o godz. 18:00.
Dystans: 13 km
Tempo: 10-12 km/h
Wstęp: bezpłatny
Bydgoska Masa Krytyczna jest ruchem społecznym walczącym o lepszą infrastrukturę rowerową i traktowanie roweru jako codziennego środka transportu. Potrzebę tych zmian wyrażamy w przejazdach organizowanych w ostatni piątek miesiąca. Nie jest to oczywiście bydgoski wymysł, ale nawiązanie do globalnej idei, bo termin ten jest stały dla całego świata. Sztokholm, Atlanta, Nairobi – m.in. z tych miast można znaleźć na Youtube filmy z przejazdów MK i taka sama akcja jest organizowana od 18 lat w Bydgoszczy. W piątek, 28 stycznia spotkamy się na Starym Rynku o godz. 18 i wyruszymy na ulice miasta, by zamanifestować obecność w ruchu ulicznym. Nie obowiązują zapisy – wystarczy wsiąść na rower i dołączyć do nas! A jak to wszystko się zaczęło?
Historia Bydgoskiej Masy Krytycznej w pigułce
30 stycznia 2004 roku na zaśnieżonym parkingu hali „Łuczniczka” spotkała się grupa znajomych rowerzystów. Przyjechali też ich znajomi, znajomi tych znajomych i… w ten sposób w środku zimy w jednym miejscu spotkało się ok. 100 rowerzystów. Po godz. 18 wszyscy wyruszyli na bydgoskie ulice, aby w dość spontaniczny sposób zamanifestować obecność cyklistów w grodzie nad Brdą.
Masa Krytyczna była oddolną inicjatywą i nie miała organizatora, ale można było mówić o kilku inicjatorach. Jednym z nich był Adam Sztejka, którego los tragicznie związał się z historią BMK. Po ósmym przejeździe w sierpniu 2004 roku Adam został potrącony przez pijanego kierowcę, nie odzyskał przytomności i zmarł w szpitalu. Do tego tragicznego w skutkach wypadku doszło na ul. Gdańskiej w Myślęcinku, gdzie kończymy każdą sierpniową „białą” Masę, chcąc uczcić pamięć Adama.
Bydgoska Masa Krytyczna, jak większość ruchów społecznych, miała swoje wzloty i upadki. W trudniejszym momencie, kiedy frekwencja zaczęła spadać, doszło do zawiązania Stowarzyszenia BMK, które wzięło na siebie organizację przejazdów. Z jednej strony było to odejście od niesformalizowanej formy, ale więcej punktów jest zapisanych po stronie plusów. Przejazdy przybrały formę zgromadzenia, zaczęły znowu przyciągać więcej osób w różnym wieku i rozpoczął się dialog z Miastem. Kolejnym przełomowym momentem było 10-lecie BMK, po którym doszło zmiany miejsca startu. Postanowiliśmy „wyjść z cienia” i od tej pory każdy przejazd zaczyna się na Starym Rynku w sercu Bydgoszczy.
Chciałoby się napisać, że BMK kręci nieprzerwanie, ale niestety nasza historia została przerwana przez pandemię COVID, a dokładniej przez nie do końca logiczne obostrzenia rządowe. Z tego powodu przejazdy nie odbywały się przez 14 miesięcy, ale w czerwcu 2021 roku udało się przywrócić Masę do życia.
Dlaczego Bydgoska Masa Krytyczna jeszcze istnieje?
Bydgoska Masa Krytyczna jest najdłużej odbywającym się cyklem tego typu przejazdów w Polsce. Inne miasta uznały, że zrealizowały swój cel lub (coraz częstsze zjawisko) po prostu zabrakło rąk do pracy. Strategicznym celem ruchu MK jest doprowadzenie do utworzenia w danym mieście warunków pozwalających na bezpieczne przemieszczanie się na rowerze i traktowanie roweru jako codziennego środka transportu. Czy w Bydgoszczy udało się osiągnąć ten cel? Jesteśmy na pewno tego bliżej niż w 2004 czy 2014 roku, ale do mety jeszcze daleko. W 2022 roku stawiamy sobie też inne cele, związane z integracją rowerowego społeczeństwa – chcemy przyciągnąć na nasze przejazdy więcej młodych ludzi. Możemy mówić nawet o dziurze pokoleniowej, bo na BMK nie pojawia się zbyt wiele osób w wieku licealnym i studenckim. Obecny nawrót pandemii trochę utrudnia nam takie działania, ale liczymy na szybką poprawę.
To tyle w temacie historii. Wracamy już do teraźniejszości i przygotowujemy się do styczniowej Bydgoskiej Masy Krytycznej. Mamy nadzieję, że widzimy się 28 stycznia na Starym Rynku.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand