Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Otwarcie wystawy plakatu z krajów V4 PoszTerra

Gdzie?
Otwarcie wystawy plakatu z krajów V4 PoszTerra

8 października 2021 r., godz. 18.00, Galeria Biblioteki UKW, Bydgoszcz, K. Szymanowskiego 3


Otwarcie wystawy plakatu z krajów V4 „PoszTerra”


(…) Cztery kraje, cztery języki, dwunastu grafików. Zdarzało się, że rozmawiali ze sobą za pomocą słowników, próbowali się porozumieć to po rosyjsku, to po angielsku, ale prędko zrozumieli, że mają inny wspólny język. Jest nim plakat. Coś, co da się wyrazić jednym obrazem, choć do jego objaśnienia potrzeba tysiąca słów. Postawiony punkt, rozpoczęta linia, fragment rysunku na serwetce, maseczce czy na odwrocie podstawki pod kufel... szkice, koncepty, „komunikacja wizualna”. Rozumieliśmy się bez słów. V4. Potęgi w sztuce plakatu. Biennale w Brnie, Triennale w Trnawie, budapeszteński Posterfest i oczywiście najstarsze warszawskie Biennale Plakatu. Kiedyś w pewnym zamorskim kraju odbywała się wielka wystawa plakatu, podczas której językiem urzędowym – obok obligatoryjnego angielskiego – był polski, ponieważ to jest język plakatu. I na przykład przewodniczącym Węgierskiego Towarzystwa Plakatu został wybrany Polak – który jest jednocześnie artystą węgierskim (jak sam o sobie mówi) – Krzysztof Ducki.


(ze wstępu do katalogu wystawy)


Wystawa będzie prezentowana w Bydgoszczy do 28 października 2021 r. dzięki pomocy Instytutu Liszta - Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie oraz Konsulatu Generalnego Węgier w Gdańsku.


Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier im. Eryka Bazylczuka.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej    (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand