Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Literatura w Centrum: Maciej Krzyżan

Gdzie?
Literatura w Centrum: Maciej Krzyżan

Pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu Literatura w Centrum tradycyjnie już poprowadzi Bartłomiej Siwiec.
Maciej Krzyżan (1965), poeta. Najszczęśliwsze lata dzieciństwa spędził w Kłecku, z którego wyjechał wraz z rodzicami w 1978 roku. Od tamtej pory mieszka w Gnieźnie. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutował na IV Piastowskim Lecie Poezji (1982) wygrywając Turniej Jednego Wiersza. W 1981 współzałożyciel i członek Poetyckiej Grupy Efektystów, działającej w Gnieźnie, a potem w Poznaniu do 1986 r. Od roku 2015 należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Związany artystycznie z Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy. Autor ośmiu zbiorów wierszy: Okruchy (2008), Tymczasem wracam do swoich (2011), In tempus praesens (2013), Rekolekcje, czyli zapiski z trzeciego piętra (2013), Poezja (nie)hermetyczna i podobne rytmy, czyli idąc dalej (2015), Tęsknota. Wybór wierszy (2017), Duszyczka (2019), 33 wiersze albo powidoki (2021).
Książka “33 wiersze albo powidoki” utkana jest z kilku podstawowych motywów: jednym z najważniejszych jest powrót do dzieciństwa, podróż w głąb samego siebie. Zawiera ważną refleksję, że tylko w przeszłości człowiek znajduje ostoję. Teraźniejszość jest tak iluzoryczna, jak to okładkowe zdjęcie, przyszłość niejasna, cóż więc pozostaje? Wspomnienie. Właśnie ze wspomnień wyłania się krajobraz jakby innego świata, w którym realizm miesza się z fantazją, prawda z fikcją, sen z jawą. To prawda, wydaje się, że jednak dominuje realizm. I ważne jest tu też inne słowo, którego Krzyżan świadomie użył kilka lat temu, gdy podsumowywał swój dotychczasowy dorobek, a mianowicie „tęsknota”.
Fragment recenzji książki,  autorstwa B. Siwca.


_____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand