Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Premiera antologii współczesnej literatury białoruskiej pt. „Wschód wolności” - online

Gdzie?
Premiera antologii współczesnej literatury białoruskiej pt. „Wschód wolności” - online

wydarzenie na żywo online dostępne na FB MCK oraz YouTube MCK
Premiera antologii współczesnej literatury białoruskiej pt. „Wschód wolności” z udziałem jednego z jej autorów – Andreja Chadanowicza, jej redaktorki Emilii Walczak i Karoliny Sałdeckiej (kwartalnik “Fabularie”).
Wydawcą „Wschodu wolności. Antologii współczesnej literatury białoruskiej” jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, od lat zajmujące się wydawaniem m.in. literatur środkowo- i wschodnioeuropejskich (antologia „Wschód–Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy” pod redakcją Anety Kamińskiej, Josef Kroutvor, Jan Skácel, Daniela Hodrová; wraz z WBPiCAK w Poznaniu: Lubow Jakymczuk, Julija Stachiwska [Nagroda „Literatury na Świecie” za rok 2019], Bogdan Trojak, czy też „Autoportret z martwą naturą. Ostatnie wiersze Nazara Honczara” A. Kamińskiej, nominowany w 2019 do Nagrody Literackiej „Nike”).
Jej autorzy to: Hanna Komar, Walżyna Mort, Julia Cimafiejewa, Ewa Wieżnawiec, Uładzimir Karatkiewicz, Uładzimier Arłou, Artur Klinau, Andrej Chadanowicz i aresztowany pod koniec października i osadzony w mińskim areszcie Okrestino Dmitrij Strocew. Nie mniej ważni są jej wyśmienici tłumacze: Joanna Bernatowicz, Małgorzata Buchalik, Anna Udziela, Adam Pomorski i Bohdan Zadura. Wstęp do wydawnictwa napisał Krzysztof Czyżewski – współtwórca i szef Fundacji Pogranicze, Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w  Krasnogrudzie, a całość zredagowała Emilia Walczak. Na okładce wykorzystano społecznie zaangażowaną ilustrację autorstwa mieszkającego we Wrocławiu białoruskiego artysty Mikity Rasolki.
Wszystkie zgromadzone w antologii teksty (oprócz U. Karatkiewicza) to rzeczy najnowsze, z ostatnich kilku lat, nawet miesięcy, w przeważającej części odnoszące się do najnowszych wydarzeń w Białorusi, część przetłumaczona została specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa. Ta antologia to wyraz solidarności z Białorusinami i Białorusinkami w ich walce o prawdziwą demokrację. Prócz wysokiego poziomu artystycznego tych tekstów i pewnej ich „egzotyczności” (dla przeciętnego czytelnika literatura białoruska jest w Polsce praktycznie nieznana!), najważniejszym walorem tej antologii jest właśnie jej aktualność.
Andrej Chadanowicz – białoruski poeta, tłumacz, literaturoznawca, krytyk. Od 1997 wykłada na uniwersytecie w Mińsku, jest także nauczycielem w tamtejszym Białoruskim Liceum. W latach 2008-2017 prezes białoruskiego PEN Clubu. Autor tomów poetyckich: “From Belarus with Love”, “Sto li100y na tut.by”, “Berlibry”. Tłumacz z języka angielskiego, francuskiego, ukraińskiego i polskiego. Przekładał utwory m. in. Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta. W 2012 został laureatem Nagrody im. Zbigniewa Dominiaka, przyznawanej za przekłady poezji polskiej na języki słowiańskie. W 2015 otrzymał nagrodę polskiego PEN Clubu oraz srebrny medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Od końca grudnia br. antologia będzie stanowić bezpłatny dodatek do ogólnopolskiego, dostępnego w sieci Empik, kwartalnika o nowej kulturze „Fabularie”.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand