Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

wernisaż wystawy: Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami.

wernisaż wystawy: Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami.

Muzeum Miasta Gdyni, Instytut Dizajnu w Kielcach, Kino Pomorzanin oraz Grupa Moderator zapraszają na wyjątkową wystawę związaną z dwoma niezwykłymi kinami: "Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami.
Epilog: Kino „Pomorzanin”, które nie zostało biedronką"
W ubiegłym roku minęło 30 lat od kiedy Polska przeszła transformację ustrojową. Przyjęcie wolnorynkowej gospodarki oraz odrzucenie modelu centralnie zarządzanego państwa pociągnęło za sobą zmiany społeczne, ekonomiczne i gospodarcze. W architetonicznej formie – jak w lustrze – możemy dziś odczytać potrzeby, przyzwyczajenia, nadzieje i aspiracje, którymi żyli wtedy ludzie. Co o nas jako o społeczeństwie mówi architektura tych zmian?
W ramach bydgoskiej odsłony wystawy „Obiekty, które zostały biedronkami”, opowiadamy historię nieistniejącego już gdyńskiego kina „Warszawa”, uważanego za miejsce kultowe przez kilka pokoleń gdynian.
Kino „Warszawa” powstało w 1938 roku z inicjatywy inżyniera Józefa Langiewicza jako kino „Gwiazda” i szybko zyskało sławę najnowocześniejszego i najmodniejszego w międzywojennej Gdyni. Po wojnie, już jako kino „Warszawa”, nie straciło na popularności, pozostając ważnym elementem kultury filmowej w mieście „z morza i marzeń”. Przez wiele lat gościło projekcje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zmierzch „Warszawy” nadszedł wraz z erą multipleksów – ostatni seans odbył się w 2003 roku. Kino stało się ostatecznie sklepem jednej z sieci popularnych dyskontów. Podzieliło tym samym los wielu innych obiektów, takich jak kielecka „Biruta”, warszawska „Femina” czy częstochowska „Adria”.
Losy bydgoskiego kina „Pomorzanin” stanowią paralelę z losami kina „Warszawa”. Otwarte w 1914 roku jako „Kristall-Palast”, było najbardziej wystawnym "pierwszym ekranem" w mieście. W burzliwych latach wojennych widownia przy ul. Gdańskiej 10 była świadkiem historii – w jej wnętrzu z początkiem II wojny światowej przemawiał Goebbels, zaś po 1945 roku odbywały się pierwsze wiece nowej władzy ludowej. Najpopularniejsze miejskie kino czasów PRL nie wytrzymało konkurencji z multipleksami i w 2003 roku zostało zamknięte. Nastały niepewne czasy: w budynku planowano utworzyć dyskont, z czasem zawitał do hallu wstydliwy jarmark z chińszczyzną. W 2017 roku budynek kupiła bydgoska firma deweloperska Moderator Inwestycje i rozpoczęła projekt Pomorzanin Reaktywacja, dzięki któremu w obiekcie powstanie multifunkcyjne centrum sztuki: sala kinowa, teatralna, koncertowa, przestrzeń wystawiennicza, warsztatowa i konferencyjna. Jeszcze przed planowanym remontem udało się stworzyć w Pomorzaninie popularną, otwartą przestrzeń artystyczną, w której odbywają się festiwale muzyczne i filmowe, projekcje filmów, wystawy i koncerty.
Celem wystawy, odbywającej się w bydgoskiej sali kinowej jest dowartościowanie pamięci o miejscach, które choć fizycznie nie istnieją, stanowią ważny element tożsamości miast, funkcjonujący we wspomnieniach kilku pokoleń ich mieszkańców.
Wystawa jest częścią cyklu „Obiekty, które zostały biedronkami”, zapoczątkowanego przez Instytut Dizjanu w Kielcach w 2019 roku, ekspozycją poświęconą kieleckiej kawiarni „Biruta”.
Organizatorzy: Kino Pomorzanin, Muzeum Miasta Gdyni, Instytut Dizajnu w Kielcach
Współorganizator: Grupa Moderator
Kuratorzy: Agnieszka Drączkowska, Dominika Janicka, Olga Grabiwoda, Michał Miegoń
Koncepcja i architektura wystawy: Dominika Janicka, Olga Grabiwoda
Projekt graficzny: Dorota Wąsik
Partner: DS Smith


Bydgoska edycja wystawy "Obiekty, które zostały biedronkami" jest współfinansowany przeze Miasto Bydgoszcz i Województwo Kujawsko-Pomorskie.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand