Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Małe Animocje - Żubr Pompik

Gdzie?
Małe Animocje - Żubr Pompik

Po projekcji filmu Skrzynka na bajki zaprasza na kiermasz książek z Żubrem Pompikiem i kilkoma innymi leśnymi bohaterami, a zaraz po kiermaszu na książkowo-plastyczno-ruchowe warsztaty z bohaterami książek Tomasza Samojlika. Na warsztatach będziemy poznawać zwyczaje żubrów, tropić zwierzęta i... inne dzieci! Wybierzemy się w podróż do jednego z polskich parków narodowych, przez które wędrował Pompik z rodziną.
Warsztaty dla dzieci w wieku 4+
Warsztaty są bezpłatne.
Liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia: weronika.placzek@mck-bydgoszcz.pl
Małe Animocje: "Żubr Pompik" (9 odcinków), reż. W. Zięba, A.P. Morawski, A. Vetter, P. Garbacz, P. Dębski, M. Kur, Polska 2017, 52 min., 3+
Gdzieś w głębinach dzikiej puszczy mieszka żubr Pompik. Właściwie żuberek Pompik, jako że w porównaniu z rówieśnikami jest niewielki, do tego nie tak silny, szybki i skoczny jak oni. Pompik jest jednak najbardziej ciekawskim zwierzęciem w puszczy. Interesuje go wszystko, co dzieje się dookoła niego, chce się wszystkiego dowiedzieć i odkryć każdą leśną tajemnicę. Dzielnie sekunduje mu w tym jego młodsza siostra, mała Polinka, która jest żubrzyczką czynu – zamiast się zastanawiać, jak coś działa, woli biegać, skakać i sama wszystkiego doświadczać. Żuberkami opiekuj ą si ę troskliwi rodzice, Porada i Pomruk, zawsze gotowi służyć pomocą, wsparciem lub... żartem!
Lista odcinków w pokazie:
Odcinek 1 – Duże i małe
Pompik martwi się, że jest najmniejszy w całym stadzie i że w lesie wszystko oprócz niego rośnie. A co, jeśli nie rosnę, tylko się zmniejszam? – zastanawia się żubr. Tata Pomruk uczy synka jak powinien zachowywać się dorosły żubr, który ma być przede wszystkim silny. W tym czasie mamusia Pompika wyrusza na samotną wyprawę. Wraca z niej z małą niespodzianką – małą żubrzyczką Polinką. Tym samym dla Pompika rozpoczyna się ważna misja – bycia opiekuńczym starszym bratem. To sprawia, że Pompik od razu zaczyna czuć się duży.
Odcinek 3 – Dziki dzik
Czy dzik jest zawsze dziki, groźny i zły? Pompik i Polinka będą mieli okazję to sprawdzić, gdyż w lesie natykają się na małego warchlaka. Dzięki tej przygodzie żubry zaczynają rozumieć, że każdy może być czasem trochę dziki.
Odcinek 4 – Do góry nogami
Pompik i Polinka brykając po lesie niechcący budzą jeża i spotykają zaspaną sowę. Następnie odkrywają wielką dziurę w pniu drzewa, gdzie odpoczywają, wisząc głową w dół, licznie zgromadzone nietoperze. Tam Pompik i Polinka dowiadują się, że nie wszystkie zwierzęta brykają za dnia, a część z nich – jak nietoperze – od słońca woli księżyc. Żubrom jeszcze jedna rzecz nie daje spokoju – jak świat wygląda do góry nogami?
Odcinek 6 – Zapach wiosny
Pompik zachwyca się zapachem wiosny. Jednak JAK pachnie wiosna? Dla mamusi wiosna to zapach kwiatów, dla tatusia – zapach jedzenia, pierwszych ziół. Jednak dla Pompika wiosna pachnie zupełnie inaczej. Żubr wyrusza więc na poszukiwanie źródła zapachu, który czuje w nozdrzach. Po drodze spotyka wiewiórkę, dla której wiosna to zapach żywicy i świeżej kory; borsuka, dla którego wiosna to woń rozmarzającej ziemi. Z kolei dla wilka wiosna pachnie jak świeżo wysprzątana nora. Może zapach wiosny, który czuje Pompik, to wszystkie te zapachy razem? Ta myśl Polinki bardzo żubrzykowi się podoba.
Odcinek 7 – Meszki
Jest upalny dzień i Polinka strasznie się nudzi. Ożywia się dopiero na widok meszek – malutkich much – które przyleciały na polanę. Początkowo żubrzyczka jest nimi zachwycona. Nawet wtedy, gdy Pompik zaczyna przed nimi uciekać i skarży się, że meszki gryzą. Jak sobie z nimi poradzić? – zastanawia się mały żubr. Tata Pomruk twierdzi, że trzeba je wystraszyć. Z kolei mama Porada radzi Pompikowi kąpiel w piasku i pocieranie grzbietem o korę. Który ze sposobów okaże się bardziej skuteczny?
Odcinek 8 – Smutek
Polinka bryka radośnie w śniegu, jednak Pompik niezgrabnie stacza się z górki, z czego śmieje się sroka. Ptak wyśmiewa Pompika także wtedy, gdy nie udaje mu się zaryczeć, o co prosi go Polinka. Żubrzykowi humoru nie poprawia tłumaczenie taty, że żubry nie ryczą, ale chruczą. Okazuje się jednak, że Pompik nie jest jedynym zwierzęciem, z którego naśmiewa się sroka. Ptak szydzi z rysia, że nie potrafi wspiąć się na drzewo i z liska, że nie umie skakać. Jednak w ostatnim przypadku sroka jest w błędzie – lisek potrafi świetnie skakać, co ładnie prezentuje, przy okazji wyrywając sroce kilka piór z ogona.
Odcinek 9 – Apetyt ryjówki
Polinka nie chce jeść śniadania. Tłumaczy rodzicom, że pełen brzuch jest ciężki, a ona chce biegać i skakać z nowo poznaną ryjówką. Ale kiedy Polinka spotyka się z nową koleżanką, ta jest zajęta jedzeniem. Żubrzyczka bryka więc sama, jednak dość szybko opada z sił. Wówczas ryjówka wyjaśnia jej, że mając w planach zabawę, koniecznie trzeba zjeść śniadanie.
Odcinek 11 – Tropy na śniegu
Jest piękny zimowy dzień. Pompik i Polinka idą zobaczyć, jak wygląda las schowany pod białym puchem. Zaczynają zabawę w chowanego. Dzięki śladom pozostawionym przez Polinkę na śniegu, Pompik szybko znajduje siostrzyczkę. W trakcie zabawy żubr ze zdumieniem odkrywa, że nie wszystkie tropy są takie same. Tak oto zaczyna się zabawa w odkrywanie, czyje ślady widać na śniegu. W ten sposób Pompik i Polinka natrafiają na małego wilczka, który zgubił drogę do domu. Czy żubrzyki pomogą mu wrócić do rodziców?
Odcinek 12 – Polinka i Pajęczynka
Polinka i Pompik bawią się w berka. Brykająca żubrzyczka nagle wpada w pajęczynę, która oblepia jej nos. To bardzo złości Polinkę, nazywa pająka „okropkiem” i jest przekonana, że chce on ją skrzywdzić. Jednak, gdy na pajęczynę padają promienie słońca, żubrzyczka wpada w zachwyt – osiadłe na niej krople rosy czynią ją bowiem piękną niczym dzieło sztuki, a pająka… artystą.
Serialowym postaciom głosów użyczyli:
Pompik – Antoni Pawlicki
Pomruk – Wiktor Zborowski
Porada – Agnieszka Kunikowska
Polinka – Joanna Pach-Żbikowska
Narrator – Krystyna Czubówna oraz Maciej Gudowski


______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand