Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Koncert muzyki klasycznej

Gdzie?
Koncert muzyki klasycznej

Koncert muzyki klasycznej, P. Coutelen, A. Nowakowska-Gumiela
Philippe Coutelen – francuski skrzypek urodzony w Szwajcarii. Philippe Coutelen rozpoczyna studia muzyczne w Konserwatorium Winterthur w Szwajcarii, kontynuuje je w Narodowym Konserwatorium w Paryżu (CNSMDP) w klasie prof. P. Doukan, następnie doskonali swą grę w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie u prof. L. Kogana i D.M. Cyganowa.
Bierze udział w master classes oraz pracuje indywidualnie z takimi osobami, jak I. Gitlis i M. Lubotzky, a także P. Rybar, S. Vegh, Y. Menuhin. Od 1972 roku występuje regularnie jako solista oraz koncertmistrz z różnymi orkiestrami kameralnymi. W 1974 roku wstępuje do Ensemble Orchestral de France pod dyrekcją J.P. Walleza. Zainteresowany repertuarem wielkich orkiestr gra w Operze Paryskiej i w Orchestre de Paris. Uczestniczy w licznych wydarzeniach awangardy, a także współpracuje z wieloma zespołami muzyki współczesnej, m.in. z 2E2M pod kierunkiem P. Mefano, Ensemble Contemporain założonym przez P. Bouleza.
Od 1978 roku jest członkiem Ensemble Orchestral de Paris, ale także współpracuje jako koncertmistrz z innymi orkiestrami, jak Orkiestra Symfoniczna w Montpellier, Orkiestra Kameralna w Tuluzie. W 1981 roku zakłada w Paryżu zespół „Ame-Art-Cordes”, z którym realizuje wiele projektów muzyki kameralnej.
Philippe Coutelen otrzymuje dyplom państwowy (CA) w 1983 roku, który otwiera mu drogę pedagogiczną. Uczy w jednym z paryskich konserwatoriów, a także uczestniczy w wielu master classes, stażach i letnich akademiach (Pont-Saint-Esprit, Flaine, Capestang, Grenoble…). Od 1981 roku dyryguje orkiestrami młodzieżowymi, w których grają wybitni młodzi muzycy. Obecnie gra głównie muzykę kameralną w repertuarach od duetu do sekstetu, często z muzykami o międzynarodowej sławie.
Agata Nowakowska-Gumiela jest cenioną pianistką i kameralistką. Swoją drogę zawodową związała z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia z fortepianu i kameralistyki fortepianowej. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora sztuki i pracuje obecnie na stanowisku adiunkta. Ma w swoim dorobku liczne nagrody z ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, a także stypendia kilku ważnych instytucji kultury. Pianistka posiada w repertuarze wiele utworów solowych, w szczególności dzieła pianistyki XIX wieku, a także wiele dzieł kameralnych, wśród nich niemal wszystkie utwory na wiolonczelę i fortepian.
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, a następnie Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu prof. Noela Floresa oraz klasie kameralistyki prof. Teresy Leopold. Koncertowała w wielu miastach w Polsce, m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w Żelazowej Woli, Pałacu Czartoryskich w Puławach, Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, w Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, a także w Austrii (Ambasada Polski, Schwarzenberg Palais, Bösendorfer Saal oraz rozgłośnia ORF w Wiedniu), Niemczech (Festspiele Mecklenburg-Vorpommern), Rosji (Pałac Carski i Konserwatorium Petersburskie) i Chile (Antofagasta).
Agata Nowakowska-Gumiela współpracowała ze znanymi muzykami młodego pokolenia, m.in. Katarzyną Polonek, Maciejem Łabeckim, Karolem Wroniszewskim oraz Bartoszem Koziakiem. Pracowała jako korepetytor na letnich kursach wokalnych w Sieggraben (Austria) oraz kursach wiolonczelowych w Radziejowicach. Ma w swoim dorobku dwie płyty: kameralną (wraz z wiolonczelistką Katarzyną Polonek) oraz solową (zawierającą fantazje fortepianowe różnych kompozytorów). Wraz z mężem Tomaszem współtworzą duet fortepianowy „Pianoptikum” i mają dwóch wspaniałych synów: Jakuba i Jędrzeja.
Wstęp Wolny
wykonawcy: Philippe Coutelen – skrzypce, Agata Nowakowska-Gumiela – fortepian. W programie utwory: W.A. Mozart – Sonata B dur nr K454, Krzysztof Penderecki – Tanz, Ernest Bloch – Nigun, Manuel de Falla – Taniec hiszpański.


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand