Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Migawki z tradycji uciśnionych - premiera książki Pawła Mościckiego

Gdzie?
Migawki z tradycji uciśnionych - premiera książki Pawła Mościckiego

Migawki z tradycji uciśnionych. Premiera książki Pawła Mościckiego


premiera książki


Serdecznie zapraszamy na premierę książki Pawła Mościckiego pt. Migawki z tradycji uciśnionych. Spotkanie z dr. Pawłem Mościckim poprowadzi Jakub Majmurek. Książka jest wydawana przez Teatr Polski w Bydgoszczy oraz Instytut Wydawniczy Książka i Prasa w serii „Biblioteka Le Monde diplomatique".


Jak patrzy uchodźca? Jak patrzeć na niego? W jaki sposób widzialność migracji wpływa na kulturę oraz wypracowane przez nią formy komunikacji i transmisji? Książka Migawki z tradycji uciśnionych jest poświęcona obrazom uchodźców, choć zaproponowana w niej perspektywa różni się od tej, jaka dominuje w głównym nurcie debaty publicznej. Autor stara się przede wszystkim przesunąć akcent z migrantów rozumianych jako przedmiot reprezentacji, na doświadczenie wygnania jako coś, co każe przemyśleć na nowo podstawowe kategorie związane z funkcjonowaniem obrazów. Tym samym więc pokazuje uchodźców jako tych, których obecność stawia również pod znakiem zapytania dominujące modele wizualnych narracji i stojące za nimi relacje władzy.


Książka opowiada zarówno o artystach, którzy bedąc emigrantami szukają nowego języka filmowego zdolnego opowiedzieć o dramacie wygnania, jak i o tych, którzy – pełni dyskrecji albo pełni gniewu – próbują za pomocą obrazów wykonać gest solidarności wobec „wyklętego ludu ziemi”. Ponadto książka ta dotyczy tradycji uciśnionych – tradycji podziemnej, zbuntowanej, wykluczonej, której żywotność starają się podtrzymywać niektórzy awangardowi filmowcy, fotografowie i artyści. Migawki z tradycji uciśnionych jest więc po części polemiczną historią o patrzeniu i o tym, jak wiele jest w nim wojny a jak wiele troski.


Poruszane w książce tematy i niektóre zamieszczone w niej analizy były także przedmiotem cyklu wykładów Obrazy uchodźcze, które odbywały się w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy w sezonie 2015/2016.


Cykl wykładów Obrazy uchodźcze był rejestrowany i jest dostępny na stronie www.obrazyuchodzcze.teatrpolski.pl


Paweł Mościcki – filozof, eseista i tłumacz, adiunkt w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Członek redakcji kwartalnika „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Autor książek: Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej (2008), Godard. Pasaże (2010), Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena (2013), My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy (2015), Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego (2016).


Jakub Majmurek – filmoznawca, eseista, publicysta. Aktywny jako krytyk filmowy, pisuje także o literaturze i sztukach wizualnych. Absolwent krakowskiego filmoznawstwa, Instytutu Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ, studiował też w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie. Publikuje m. in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, Oko.press, „Aspen Review”. Współautor i redaktor wielu książek filmowych, ostatnio (wspólnie z Łukaszem Rondudą) "Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej".

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand