Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Magdalena Rucińska - Znaki szczególne

Gdzie?
Magdalena Rucińska - Znaki szczególne
GALERIA WIEŻY CIŚNIEŃ MUZEUM WODOCIĄGÓW ul. Filarecka 1 zaprasza na otwarcie wystawy Magdaleny Rucińskiej pt. "Znaki szczególne" w piątek 20 stycznia 2017r. o godzinie 18.00. Wystawa będzie czynna do 9 lutego 2017r.

Magdalena Rucińska jest absolwentką Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (dyplom w 2009r) oraz Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom w 2010r, dzisiaj UA). W roku akademickim 2009/2010 była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Pisze recenzje i artykuły, które są publikowane m.in. w "Lampie", "Zwykłym Życiu", "Fabulariach", "Oku", "Zeszytach Komiksowych" oraz autorskim artzine (art magazine, czasopismo wydawane własnym sumptem): "1zine". 
Jej obrazy z pogranicza rysunku i malarstwa "czyta się" jak ilustracje, ale są pojedynczymi opowieściami - dużo można sobie dopowiedzieć. Interesuje się także techniką sitodruku. Współpracowała z Otwartą Pracownią Sitodruku.


Jest asystentką w Katedrze Sztuk Wizualnych kierunku Architektury Wnętrz na bydgoskim Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.
Wystawiała swoje prace na wystawach indywidualnych: Galeria Kantorek, Galeria Wspólna, Poznańska Galeria Komiksu "Cheap East" w Centrum Kultury Zamek, MBWA Leszno, Szczecińskiej Galerii "Orient", Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz na wystawach zbiorowych: Galeria Wieży Ciśnień, Galeria Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jej obraz pt. "Wywnętrzanie został wyróżniony na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa im. Leona Wyczółkowskiego, a obraz pt. "Nie-pokoje" wyróżniono w Konkursie pn. Sąsiedzi organizowanym dla artystów bydgoskich przez Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych w Bydgoszczy oraz bydgoską Galerię Miejską bwa.

" Znaki szczególne"
Magda Rucińska

Znaki szczególne to cechy wyróżniające, świadczące o charakterze, tożsamości. To właściwości dzięki, którym określamy wyjątkowość, swoistość. To ślady na ciele, w psychice. Piętna. Znamiona. Dla mnie znaki szczególne to te, do których jestem w jakiś sposób przywiązana i te, które stały się częścią mojego małego twórczego uniwersum. Metafory, metonimie i symbole - syntetyczne formy - które powracają w moich pracach i odsyłają do codziennych i przeszłych doświadczeń, skrytych subiektywności, a jednocześnie je transcendują. Nie mogę ich mieć na wyłączność. Nie jestem w stanie ich całkiem zawłaszczyć. Znaki i ich sens pozostają czymś, co łączy mnie z przeszłością i z drugim człowiekiem. W swojej twórczości używam obrazu i słowa. Dobrze się czuję w szarej strefie pomiędzy wizualnością a dyskursem. Drobne elementy, z których buduję swoje kompozycje traktuję w sposób otwarty. Nie chciałabym zamykać ich znaczenia. Lubię ten moment, gdy poszczególne cząstki obrazu zatracają swój indywidualny wydźwięk, a sens zaczyna wyłaniać się z całości. To ciekawy moment wyobcowania, gdy odnajduję w sobie i swojej pracy nową wartość.
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand