Synagoga (Stary Fordon)
Description
Klasycystyczny budynek dawnej Synagogi (zwany Bożnicą) jest jednym z ważniejszych zabytków Starego Fordonu i jednym z niewielu historycznych obiektów, zawierających w swoich murach cząstki historii żydowskiej oraz pozostałości poniemieckiej kultury. Przetrwał okupację niemiecką: naziści urządzili w nim kino, które działało także po wojnie.
Świątynia wybudowana na przełomie XVIII/XIX w. w stylu klasycystycznym posiada dwuskładowy dach, do 1879 roku i postawienia kościoła ewangelickiego była najwyższym budynkiem w miasteczku. Posiadała pięć dużych okien na dłuższych ścianach, plus dwa na bocznej. W roku 1950 ostatecznie przebudowano synagogę całkowicie na kino, które funkcjonowało do 1988 r. Zamurowano wtedy niemal wszystkie okna i jedno z wejść frontowych, przepruto trzy nowe otwory drzwi zewnętrznych, a wewnątrz zlikwidowano empory, wydzielono przedsionek, sanitariaty, a na piętrze urządzono salę projekcyjną.
Obecnie najczęściej obiekt można oglądać jedynie z zewnątrz: w świetle żydowskiego prawa nie jest już synagogą, wykorzystywany jest w celach społeczno-kulturalnych. Trwają działania na rzecz adaptacji synagogi na cele kulturalne i utworzenie Domu Kultury. Fasada budynku została odrestaurowana, w surowych wnętrzach odbywają się liczne wydarzenia: wystawy, spotkania, festiwale projekcje, koncerty. Przy budynku działa ogródek/oranżeria, w planach jest otwarcie restauracji.