Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Wykład Wiesława Trzeciakowskiego

Gdzie?
Wykład Wiesława Trzeciakowskiego

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych zaprasza na wykład Wiesława Trzeciakowskiego pt. „Polityka III Rzeszy wobec katolickiego duchowieństwa polskiego na przykładzie Bydgoszczy w latach 1939-1945”. Spotkanie odbędzie się 19 października 2019 roku o godz. 17.00, w budynku Zbiorów Archeologicznych przy ul. Mennica 2, na wystawie „Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL”. Obowiązuje bilet wstępu (5 zł – normalny, 3 zł – ulgowy).
Podczas wykładu zostanie omówiona sytuacja Kościoła katolickiego i duchowieństwa w Bydgoszczy, jesienią 1939 roku na podstawie dokumentacji polskiej i niemieckiej. Ponadto zostaną przedstawione dramatyczne losy polskich księży w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau. Punktem wyjścia dla prezentacji będą: fotografie (m.in.: zdjęcie polskich zakładników – sześciu księży, ze Starego Rynku z dnia 9 września 1939 roku) oraz relacje świadków.
Wiesław Trzeciakowski, ur. w 1950 roku w Bydgoszczy. Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (filologia polska). Poeta, prozaik, tłumacz i badacz niemieckiej poezji (m.in. twórczość Novalisa) i eseistyki artystycznej, krytyk literacki (literatura polska i niemiecka XIX i XX wieku). Zajmuje się także naukowo problematyką historyczną (dot. stosunków polsko-niemieckich i historii Bydgoszczy, m.in. dzieło dokumentalno-historyczne Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945, trzy wydania, poszerz. 2013, nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2012 roku).
Autor i współautor 32 książek literackich i historycznych. Wydał do tej pory dwa tomy opowiadań: Uwodziciele. Kryształowa biblioteka, 1996; Śmierć w kwitnącym sadzie, 2002. Na swoim koncie ma także kilkaset publikacji prasowych (eseje, przekłady, wiersze, opowiadania, artykuły naukowe z historii, literatury i filozofii, recenzje) w znanych czasopismach polskich.
Od środowiska katolickiego Bydgoszczy z rąk ks. biskupa J. Tyrawy otrzymał medal - statuetkę za twórczy wkład do kultury chrześcijańskiej za rok 2015.
W 2018 roku (XVIII edycja) otrzymał wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu w kategorii ”kultura” - za twórczość z okazji 40-lecia pracy literackiej.
Fot. Polscy zakładnicy, Stary Rynek w Bydgoszczy, 8-9 września 1939 r., w pierwszym rzędzie od lewej: ks.J.Wagner, ks.J.Stepczyński, ks.J.Schneider, ks.H.Gintrowski, ks. J.Jakubowski, ks.J.Szulc


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand