Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Karty na stół, czyli postulaty Po Stu Laty - 100-lecie praw kobiet

Karty na stół, czyli postulaty Po Stu Laty - 100-lecie praw kobiet

"Karty na stół", czyli postulaty Po Stu Laty... 100-lecie praw kobiet
Obchodzimy w Polsce podwójną rocznicę. Z jednej strony świętujemy rocznicę 100-lecia odzyskania przez kraj niepodległości, z drugiej strony rocznicę budowania suwerenności rozumianej jako upodmiotowienie zdecydowanie większej grupy obywateli. 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego ustanowiono, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” oraz że: „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele/obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze”. Kobiety w Polsce wywalczyły prawa wyborcze!
Wcześniej nasze prababki działały też w partiach politycznych, organizacjach bojowych, społecznych, charytatywnych, prowadziły szeroką działalność, która doprowadziła do uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.
24 listopada chcemy w MCK-u usiąść przy wspólnym stole i porozmawiać, o tym jak wygląda sytuacja kobiet z perspektywy 100 lat, co się zmieniło, a które problemy wydają się nadal zaskakująco aktualne.
Pamiętajmy, że uzyskiwanie przez kobiety praw to jest proces. Proces, który nadal trwa…Spotkanie pt. O patriotyzmie, który ma płeć jest próbą odpowiedzi na pytanie, co kryje trzynaście dat: 1918, 1926, 1935, 1949, 1956, 1981, 1989, 1993, 2000, 2003, 2007, 2016, 2018, gdy spojrzymy na nie z perspektywy historii kobiet (herstoryczne), a nie jak zazwyczaj historycznie.
Przez 100 lat od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości Polki wielokrotnie mogły się przekonać, że dyskurs katolicko-narodowy całkowicie marginalizował pojęcie praw kobiet albo też sprawiał, że rozpatrywano je wyłącznie w kontekście tradycyjnie – jeśli nie wręcz archaicznie – pojętych powinności, matki, żony, opiekunki. Patriotyzm kobiecy, miłość do ojczyzny, inna od męskiej w kobiecym wydaniu przez stulecie pchała kobiety do działań w sferze publicznej. Jednocześnie rzeczywisty udział kobiet w życiu politycznym, gospodarczym społecznym reglamentowali mężczyźni.
Nieoczywiste i zaskakująco powtarzalne doświadczenia ostatniego stulecia skłaniają więc do ciągłego podejmowania dyskusji nad rolą i miejscem Polek w polskim życiu publicznym oraz nad ich niewątpliwym, godnym lepszej pamięci patriotyzmem.
Źródło: http://przestrzeniedialogu.org/2018/09/patriotyzm-ktory-ma-plec-w-europejskim-centrum-solidarnosci/
- "Sztuka wyboru. Jak projektowanie dla kobiet wpływa na naszą rzeczywistość" - wykład Marty Kołacz
Nie od dziś wiadomo, że design wykorzystywany jest do kształtowania kobiecej tożsamości. Projektanci przyjmują pewne założenia dotyczące miejsca, jakie kobiety zajmują zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej. Co więcej, świat designu segreguje produkty na damskie i męskie, choć np. tworzenie wersji długopisów „dla niej” i „dla niego” jest co najmniej dziwne. Sytuacja staje się jeszcze bardziej niedorzeczna w momencie, kiedy produkty w różowych opakowaniach nie tylko rażą infantylnością, ale także wyższą ceną. Ubrania, maszynki do golenia czy kosmetyki obarczone „różowym podatkiem” to norma. Podczas wykładu wskazane zostaną stereotypy, ale także wartościowe praktyki wykorzystywane przy tworzeniu przedmiotów dedykowanym kobietom.
Marta Kołacz – kuratorka i historyczka designu, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
- Panel dyskusyjny z udziałem Małgorzaty Tkacz-Janik, Piotra Sieńki, Lucyny Tataruch, Agaty Ciesielskiej, Kazimiery Szczuki, Joanny Pawluśkiewicz. Prowadzenie: Marta Kołacz
15-18.00, Strefa dziecięca, salonik secesyjny MCK, prowadzenie: Adam Gajewski i Piotr Drozdowski
Uwaga! Podczas wydarzenia będzie można nabyć koszulki Hurma (www.hurma.pl) stworzone z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez Polki.


Wstęp Wolny


Program
12.00-13.00 – spacer po Bydgoszczy śladami kobiet
13.00-14.00 – happening: pochód sufrażystek z elementami rekonstrukcyjnymi (okolice ulicy Mostowej)
15.00-18.00 – MCK (kawiarnia Szpulka, foyer) – otwarcie imprezy


  ______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand