Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Wernisaż: XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej

Gdzie?
Wernisaż: XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej

XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej - wernisaż wystawy pokonkursowej  
XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej, biennale, organizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury od ponad trzydziestu lat, dobiega finału. Już znamy wyniki, bo obrady Jury odbyły się w poniedziałek 18 września. Tkaniny oceniane były w dwóch kategoriach: ludowe i artystyczne. Z ponad 200 nadesłanych prac połowa znajdzie się na wystawie, a 26 twórczyń z 75 wybranych zostało uhonorowanych przez Jury nagrodami i wyróżnieniami. Tkactwo, jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka, przez skomplikowany i czasochłonny proces twórczy jest dziś dziedziną zagrożoną, a było kiedyś zajęciem powszechnym, przede wszystkim, choć nie zawsze i nie wszędzie, kobiecym. Warsztat tkacki był stałym elementem wyposażenia domu. Dostarczał elementów ubioru, tkanin obrzędowych, użytkowych i ozdobnych. Przemiany cywilizacyjne i społeczne, komercjalizacja, odczarowanie świata przyczyniły się do zaniku tradycyjnej formy tego rzemiosła, a funkcja ograniczyła się do dekoracyjności. Mimo to tkanina unikatowa jest we współczesnych wnętrzach nadal najbardziej magicznym i przyjaznym człowiekowi elementem, a narastająca w społeczeństwie potrzeba dotarcia do korzeni własnej kultury jest dla niej szansą przetrwania i rozwoju. Świadectwem tego, że nie jest to wniosek bezpodstawny jest niesłabnąca wciąż popularność Przeglądu. Formuła konkursowa daje artystom możliwość prezentacji własnych dokonań i konfrontacji z odmiennymi postawami, rywalizacji, która pobudza aktywność procesu twórczego. Wystawa na przełomie października i listopada w salach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy to święto tkactwa.
Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego wystawie towarzyszyć będą warsztaty tkania krajek powiązane z wykładami o tkactwie i tkaninie w aspekcie historycznym i jej współczesnej kondycji. Zarówno warsztaty jak i wykłady odbędą się w pierwszej połowie listopada w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy na Placu Kościeleleckich 6.
Szczegóły na stronach: www.kpck.pl, www.galeria.kpck.pl.
Wystawa czynna: 14 października-12 listopada 2017

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand